Ако имате над 50 години, следете ги овие 4 совети за брзо слабеење

Губењето тежина за луѓето над 50 години е секако потешко отколку за оние над 30 години. Со возраста метаболизмот се забавува и тоа значително го попречува слабеењето. Диететичарката Ема Торнтон е категорична дека следењето на овие 4 совети ви помага да изгубите тежина побрзо и по 50-тата година од животот.

Совет №1 за побрзо слабеење: Консумација на растителна храна неколку пати неделно
Експертот препорачува режим познат како „редукционизам“ за луѓе постари од педесет години. Овој нов пристап вклучува флексибилна диета погодна за оние кои сакаат да консумираат повеќе растителна храна, но не сакаат целосно да се откажат од месото и рибата. Но, најголемата предност на овој режим е тоа што јадењето повеќе растителна храна значи јадење повеќе влакна. Тоа пак го намалува ризикот од срцеви заболувања, изјави нутриционистот. Експертот препорачува да се придржувате до растителна исхрана неколку дена во неделата.

„Ако ви е тешко, особено ако готвите за вашето семејство, обидете се да ја прилагодите исхраната на вашите вообичаени рецепти со едноставно исклучување на месото од нив“, советува нутриционистот.
Совет №2 за побрзо слабеење: Јадете повеќе печурки Вториот совет на д-р Ема Торнтон за луѓето постари од педесет години е да јадат повеќе печурки бидејќи тие помагаат да се синтетизира витаминот Д од телото. Освен тоа, печурките позитивно влијаат и на имунитетот.

Advertisement

Совет №3 за побрзо слабеење: Јадете повеќе храна богата со селен Селенот е тајното оружје на намирниците кои делуваат на одржување на имунитетот. Овој минерал се врзува за протеините за да формира селенопротеини, кои помагаат да се спречи оштетувањето на клетките од слободните радикали. Селенопротеините помагаат и во регулирањето на функцијата на тироидната жлезда. Според нутриционистот, најбогати извори на селен се следните намирници – бразилски ореви, туна, лосос, школки, месо, живина, тофу, грав, печурки, кафеав ориз и овес, тестенини од цели зрна и леб.

Совет №4 за побрзо слабеење: Медитеранска диета во комбинација со диета DASH Д-р Торнтон ја препорача диетата MIND, која е комбинација од медитеранската диета и диетата DASH, пишува Daily Express. И двата режими се фокусираат на овошје, зеленчук, цели зрна и мешунки, риба и морски плодови, млечни производи. „Фокусирајте се на јадење претежно растителна храна како овошје, зеленчук (особено лиснати сорти), цели зрна, јаткасти плодови, мешунки и маслиново масло“, додаде тој.

Според нутриционистот Мишел Фулсуксомбати, со возраста треба да се стремите да ја зголемите количината на влакна во исхраната на 21-30 грама дневно. Тие се ефикасен лек за салото на стомакот.

Важно: Статијата е само за информативни цели и информациите дадени во неа не можат да ја заменат консултацијата со лекар или нутриционист!

Advertisement