Домашното тесто е секогаш повкусно од тестото купено во продавница, а ве радува фактот што успеавте да направите совршено пециво.

Потребно е:

  • 250 мл млака вода
  • малку масло
  • сол
  • 15 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 550 гр брашно

Подготовка:

Растворете го квасецот во малку вода и додадете шеќер. Кога ќе запени, истурете го во тавче, додадете вода, малку масло и брашно. Замесете мазно тесто и оставете го да отстои околу 30 минути. Замесете тесто и одделете мали топчиња, работете ги со раце и покријте ги. Одморете 5-6 минути, со раце виткајте во форма со големина на чинија. Покријте да одмори 10 минути и пржете во масло.

Advertisement

Извадете го на хартиена крпа. Премачкајте со крем и уживајте во неговиот вкус. Децата ќе ги разграбаат.

Advertisement