Хрватската пејачка и водителка Влатка Покос овие месеци повторно е во центарот на вниманието, откако се врати во татковината од Канада, каде што живееше и работеше долги години. Не помина долго, а оваа дама повторно ја запали публиката со тоа што нема влакна на јазикот, но и со провокативни фотографии на социјалните мрежи.

Влатка се пресели во Канада во 2017 година, како што и самата истакна, пред се поради „егзистенцијални причини“. „Работев три години за модната куќа Диор, а тоа не го спомнав во јавноста поради заштита на брендот, не затоа што се срамам од тоа што го работам. Коментарите од Хрватска се многу злонамерни, а доаѓаат од луѓе кои никогаш не ја напуштиле Хрватска и немаат поим за ништо освен пишување глупости и навреди, секогаш на иста тема. Ќе го допрам самиот наслов на мојата работа кој е ‘советник за стил’ бидејќи работата оди подалеку од само продажба во луксузна продавница.Таа работа е тука како и се друго на софистицирано ниво во однос на технологијата и комуникацијата. Ако си способен и успееш да изградиш листа на клиенти исто така е многу профитабилна и имаш разни бенефиции и награди. Моментално работам за најпрестижната и најстара модна куќа во Канада. Задолжена сум за Yves Saint Laurent, но работам и со други врвни модни имиња како Диор, Фенди, Шанел“, изјави таа за „Глорија.хр“ минатата година.

Сепак, се чини дека засега убавата Хрватка решила да остане во својата татковина, а дали е тоа на долги патеки или само кратка пауза од животот во Торонто – времето ќе покаже.

„Животот ме научи дека ништо не е дефинитивно, но вистината е дека долго време планирам да се вратам во Европа. Иако сè уште ја сметам Канада за фантастична земја со најљубезните луѓе на светот, сепак бев осамена, што никогаш не криев. Климата не е најдобра кога се споредува со нашата, тоа се двете најголеми причини“, објасни за „Story.hr“ пред неколку недели.

Advertisement

Таа се осврна и на својата феноменална фигура, но и на тоа дека изгледа многу младо, и дека може да се натпреварува со многу помлади колешки. Влатка истакна дека својата витка фигура ја должи на медитеранската исхрана, а 80 отсто од нејзината исхрана се состои од овошје и зеленчук.

„Многу сум дисциплинирана, иако сум и гурман. Цел живот се занимавам со спорт и сум активна на секој начин, и физички и психички. Покрај тоа, навистина имам многу добра генетика. Штом забележам дека се здебелив килограм, два, го исфрлам лебот и внимавам на количините што ги консумирам“, откри таа.

Покос додаде дека никогаш не ни размислувала за естетски интервенции, како и дека разбира мали корекции, но смета дека се отишло предалеку.

„Болно е ова што се случува во светот денес. Чудно ми е да ги гледам сите оние жени, како Ким Кардашијан, без карактер и стил, кои веќе на многу рана возраст почнуваат да користат ботокс или филери. Да не зборуваме за одвратните преголеми задници и усни. Медиумите го величаат како нешто убаво. Не, не е убаво. Тие девојки изгледаат униформирани и неми“, рече таа.

Доволно е да ги погледнете фотографиите на Влатка од почетокот на нејзината кариера – како ден е јасно дека оваа 52-годишна жена навистина не сменила ништо на себе. Има и една интересна афера која на некој начин ја одбележа кариерата на Влатка, а се однесува на нејзиниот изглед, односно прилично смело деколте.

Имено, оваа водителка во 2000 година ја водела Мис Хрватска на ХТВ, појавувајќи се на сцената во предизвикувачки фустан со деколте до папокот, а овој моден избор ја чинеше работа! Влатка доби отказ затоа што тогашниот уредник на забавната програма, Велимир Ѓуретиќ, сметаше дека нејзината креација е несоодветна.

„Оние што мислат дека е вулгарно нека погледнат како се облекуваат нашите пејачки, кои настапуваат во евтини градници… Некој можеби ќе помисли дека фустанот е премногу слободен, но секако не е вулгарен затоа што е префинет и скап“, рече таа еднаш за целиот скандал и додаде за „24sata.hr“:

„Изборот на мојот фустан како изговор беше апсурдно и лицемерно бидејќи што друго може да се каже со оглед на тоа што водев емисија со полуголи малолетници“.

Влатка во јавноста остана запаметена по бурната врска со 27 години постариот претприемач Јосип Радељак, кој инаку е поранешен сопруг на Бебе Лончар и актерката Ена Беговиќ. Во 2001 година, кога Влатка ја започна својата романса со Радељак, таа имаше 31, а тој 58! Парот исто така престана да се забавува во 2004 година, но три години подоцна ставија крај на бракот.

Некои детали од оваа турбулентна врска Покос опишала во книгата „Живот во рајот“ од 2010 година, каде меѓу другото открила дека била жртва на насилничкото однесување на Јосип.

„Од обожавана жена која добиваше црвени рози и пораки, станав дел од услугата која се врати од морето во автомобил со багаж“, изјавила во една прилика Влатка.

По разводот, убавата Хрватка немаше некои големи љубовни приказни, а неодамна истакна дека е среќна сама.

„Научив дека никогаш повеќе нема да дозволам ниту еден маж да управува со мојот живот и кариера. Не им верувам на мажите. По разводот, практично сум сама веќе 14 години, освен неколку неважни афери. И верувам дека тоа ќе остане така. Среќна сум“, изјави Покос.

Advertisement