Кога го создал овој свет, Бог размислувал за сè и дизајнирал сè со одредена намера. Секое растение, секое цвеќе, секое стебленце трева има свое значење, иако често не можеме да го најдеме.

Сè што е создадено е создадено за човекот, вклучително и жалфија, едно од најздравите растенија на планетата.

Некогаш луѓето беа свесни за моќта на растенијата, но денес се преокупирани со непотребни работи и не можат да ја видат Божјата благодат преку природата што ги опкружува.

Латинското име на мудрец, Salvia officinalis, доаѓа од зборот „salvare“ што значи спасување или лекување.

Advertisement

Ова растение се користело како главна состојка во мешавините за балсамирање во гробниците на фараоните. Грчкиот лекар Диоскорид го користел за лекување на крварење, треска, камења во бубрезите, но и нередовна менструација.

Во времето на Карло Велики, жалфија била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение. Се користеше за лекување на речиси сите болести и доби статус на свето растение.

Од активните состојки, жалфија содржи етерични масла од салвиол, пинен, цинеол, борнеол, камфор, потоа танини, горчливи материи, протеини, скроб, калциум оксалат, соли на фосфорна киселина, соли на калиум и калциум, но и некои други неидентификувани супстанции.

Жалфијата има лековито дејство бидејќи ја чисти крвта, го стимулира исфрлањето на слузта од дишните органи, влијае на исфрлањето на слузта од желудникот и им помага на пациентите да го вратат апетитот.

За дијабетес, се препорачува мешање жалфија и равнец. Жалфијата помага против воспаленија и е одлична за лекување на болки во грлото и тонзилитис. Најдобар начин да се користи жалфија во овие случаи е да се гаргара чај.

Жалфијата може да влијае на лекувањето на ревматизам, гихт и нервни нарушувања поврзани со овие болести.

Чајот од жалфија е многу важен за мајките кои дојат бидејќи зголемениот внес на чај од жалфија го зголемува лачењето на млеко кај мајките. Конзумирањето чај од жалфија може да ги намали и шансите за абортус.

Чајот од жалфија, доколку се пие доволно често, го зајакнува целиот организам, спречува мозочни удари и помага при парализа. Жалфијата е единственото растение покрај лавандата кое помага при ноќно потење.

Некои лекари користат жалфија и за грчеви, болести на ‘рбетниот мозок, болести на жлездите и тремор.

Тие препорачуваат консумирање на две шолји чај од жалфија дневно. Овој чај одлично делува против болести на црниот дроб, ја намалува надуеноста и ги елиминира цревните проблеми како што е дијареата. Скршените листови од жалфија можат да помогнат дури и при каснување од инсекти.

Чајот од жалфија особено се препорачува за воспалени крајници, болки во вратот, забни апсцеси и воопшто воспаление на грлото и устата.

Чајот од жалфија можете да го подготвите така што 1-2 лажички жалфија ќе прелиете со 2 дл вода и ќе го оставите да отстои 10 минути. Чајот има силен вкус и е малку горчлив, но треба да се пие најмалку два пати на ден.

Advertisement