Не толку одамна, мојата свекрва се соочи со прилично чест проблем – неподнослива болка во петицата или, како што се вели, имала „трн на петата“.

Што е шилец на петицата?

Спарс на петицата – Calcar calcanei – е испакнување на коската на петата најчесто надолу, се смета дека е реактивно формирање на коска поради хронично механичко преоптоварување и кое се иритира при одење и потоа предизвикува болка. Почесто се јавува кај постарите и кај луѓето кои многу стојат поради професијата што ја практикуваат. Се карактеризира со силна болка во средината на петицата, која не дозволува оптоварување на петицата.

Болните симптоми се појавуваат во првите чекори по спиење или предолго седење, се појавуваат во пределот на петицата или на нејзината внатрешна површина. Болката во петицата може да биде толку неподнослива што луѓето се жалат дека чувствуваат присуство на клинци во петицата, што беше случај со мојата свекрва.

Advertisement

Сметам дека традиционалните методи на лекување се поефикасни од која било маст купена во аптека. Пробавме неколку методи, кои се покажаа како ефективни на свој начин. Ви го предлагам и вам, ако некому му треба.

Наједноставниот третман за болка во петицата е полека, неколку пати на ден, со петицата да се удира на подот, со што се зголемува циркулацијата и метаболизмот на калциумот, се спречува таложењето на сол.

пета-трн-2

Смесите од компир помагаат при силна болка. Потребно е да ги измиете компирите и да ги изрендате заедно со кората. Смесата ставете ја на газа и нанесете на болното место. Завиткајте во најлонска кеса и облечете чорапи. Облогите треба да се менуваат секојдневно. Времетраење на третманот – 7-8 дена.

Завиткајте со мед и сол. Измешајте мед и сол во иста пропорција (1: 1) и обилно нанесете на болното место. Одозгора ставете парче газа, залепете со фластер и завиткајте со најлонска кеса. Облечете чорапи и спијте во нив.

Секоја вечер ги ставам овие преливи на свекрва ми. По третиот третман болката се намали, а по петтиот повторно видов насмевка на лицето на свекрва ми. Третманот го повторувавме 10 дена. По што болката целосно исчезна.

Ќе ви предложам уште еден рецепт за болки во петицата, кој го користел мојата сосетка и според неа е исклучително ефикасен.

Медицинска тинктура со аспирин

Сомелете 10 таблети аспирин (од 200 mg) во прав и прелијте со 250 ml комовица (или 70% медицински алкохол) и оставете да отстои 1-2 дена. Секоја вечер тресете ја тинктурата и натопете парче свиткана газа во неа. Ставете го завојот на петицата, завиткајте го во најлонска кеса и облечете чорап. Оставете преку ноќ. Наутро измијте се со вода, избришете и нанесете малку крема за мрсни стапала. По 10 третмани, стапалата и петите се исчистени од груба кожа и наслаги. Патем, стапалата можете да ги исчистите со четка или камен за пети, а потоа да ја нанесете кремата. Доколку има пукнатини, калуси или рани и тврди наслаги на стапалата, оваа постапка исто така ќе биде ефикасна.

Мојата сосетка има 57 години, а нејзините стапала се како на 20-годишна девојка. Тој вели дека со оваа тинктура може да се лечат и болни тинктури кај проширени вени (проширени вени). По триење, болката исчезнува веднаш. Може да се втрие на болни места и кај остеохондроза, каде се појавуваат наслаги на сол.

Бидете здрави!

Advertisement