Време е на грип и други вируси. Децата се една од најранливите категории, бидејќи во градинките и училиштата владеат вируси.

Сепак, можете да дејствувате на првите знаци на настинка, а како московски педијатар-отоларинголог, проф. Д-р Татјана Гарашченко, која ги советува родителите да им помогнат на своите деца со примена на едноставен, природен лек. Овој еликсир можете да го нанесете и на себе, не само на децата.

Според magicčnobilje.rs, наш совет е доволно да се измеша една капка сок од црн (црвен) кромид со пет капки вода (која претходно била сварена и изладена). За да направите сок од кромид, исчистениот кромид треба да го сомелете во каша и потоа да го исцедите сокот.

Капкајте го овој раствор во носот на детето, особено ако студот трае подолго. Една до две капки во секоја ноздра (во зависност од возраста на детето), еден до три пати на ден. Ако детето го одбие капнувањето од капалката, употребете спреј за нос или капнете го растворот на тесен памук како оној од стапчето за уво (се разбира без стапот), потоа турнете го во носот и исцедете го сокот. а потоа извлечете го.

Advertisement

„Не плашете се од обилниот исцедок од носот: ние дури и го третираме синузитисот на овој начин. Носот се чисти и се ослободува од бактерии и вируси“, вели д-р Татјана Гарашченко.

Инаку, црвениот кромид делува како антиоксиданс, во согласност со содржината на феноли и флавоноиди, а ефектот слабее од надворешните мембрани кон внатрешните, што значи дека јадрото на кромидот содржи најмногу од овие здрави материи.

Advertisement