Ќе бидете изненадени кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно.

Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки.

Предностите на кикириките се различни, па секако треба да ги додадете на листата секојдневни намирници. Меѓутоа, поради содржината на мастите и калориите кои ги имаат кикириките, не би требало да претерувате.

Овие 12 својства на кикириките ги прават доста корисни за вашето здравје и убавина.

Advertisement

1. Добри се за здравјето на срцето – 2. Ја зајакнуваат енергијата – 3. Помагаат при слабеење – 4. Помагаат во борбата против рак – 5. Спречуваат камен во жолчката

6. Го подобруваат помнењето – 7. Помагаат во борбата против депресија – 8. Добри се за здравјето на бремени жени – 9. Спречуваат Алцхајмерова болест

10. Ја прават кожата блескава и затегната – 11. Го спречуваат губењето на косата – 12. Спречуваат бори и стареење

Advertisement