Некогаш, ручекот не можеше да се замисли без вистинска домашна бела супа.

Неопходно е:

 • 1 голем кромид
 • 1 пиперка
 • свежи моркови
 • околу 300 гр пилешко месо
 • 1 мал корен од целер
 • 1 голем компир
 • масло, сол и зачини
 • мелен пипер
 • магдонос
 • некои цветови од карфиол
 • 1 жолчка од јајце
 • 180 гр кисела павлака

 

Подготовка:

Advertisement

Исечете го зеленчукот на коцки. На масло пропржете го сечканиот кромид и бибер, па додадете го морковот. Додадете месо исечкано на коцки, целер, компири и прелијте со вода да се варат. Петнаесет минути пред крајот додадете карфиол. Сол, додадете сув зачин.

Во сад изматете ги жолчките и павлаката. Додадете 2 лажици вода. Камшик. Тргнете го од оган и прелијте со супата и промешајте. Оставете да се вари 3-4 клучеви. Додадете мелен пипер и магдонос Забелешка : Ако супата е потенка затоа што имате помалку зеленчук, додадете 1 лажичка пченкарен скроб во павлаката.

Advertisement