Различни производи за орална хигиена се користат за борба против лошиот здив, меѓутоа, постојат многу поедноставни и поефикасни начини да се ослободите од лошиот здив користејќи работи што веќе ги имате во вашиот дом.

1. КОРИСТЕТЕ ПРИРОДНИ ОСВЕЖУВАЧИ

Нането помага во борбата против лошиот здив и ја освежува устата

– Зачините како каранфилче, кадрами и хора се одлични во борбата против лошиот здив

Advertisement

Содата е одлична и за овие проблеми. Едноставно растворете една лажичка сода во чаша вода и искористете ја за да ја исплакнете устата. Алтернативно, можете да ја потопите четката за заби во сода бикарбона и да ја користите за чистење на забите.

– Чајот од лист од тилчец е и одличен антибактериски освежувач на устата.

2. ПИЈТЕ НАЈМАЛКУ 2 ЛИТАРИ ВОДА ДНЕВНО

Вашето тело треба да биде хидрирано за да се ослободи од лошиот здив. Водата за пиење е од големо значење кога станува збор за спречување на растот на бактериите и лошиот здив предизвикан од несоодветната влажност и плунка во устата. Избегнувајте слатки сокови навечер бидејќи тие можат да помогнат во акумулацијата на бактерии во текот на ноќта.

3. ВНИМАВАЈТЕ ШТО ЈАДЕТЕ

Постојат намирници за кои знаеме дека предизвикуваат лош здив, па подобро е да ги избегнувате доколку не сакате да имате непријатен мирис. Кромидот и лукот се најчестите виновници зошто ни смрди устата. Сепак, кромидот во умерени количини ги убива бактериите кои можат да предизвикаат расипување на забите и болести на непцата.

Избегнувајте храна богата со фруктоза бидејќи го стимулира растот на бактериите.

Ако сте гладни, јадете јаболка или малку јогурт. Јаболката содржат хетерополисахарид пектин, кој е познат по тоа што го стимулира производството на плунка, додека активните култури во јогуртот помагаат во намалување на бактериите во устата.

4. ЧИСТЕТЕ ГО ЈАЗИКОТ

На вашиот јазик има бактерии кои предизвикуваат лош здив. Откако ќе ги измиете забите, исчистете го и јазикот.

5. ПЕРЕТЕ ГИ ЗАБИТЕ ДВА ПАТИ НА ДЕН И ЕДНАШ ПЛАКЕТЕ СО ВОДА

Четкајте ги забите две минути, два пати на ден. Истражувањата покажаа дека нешто повеќе од 55% од жените го прават тоа два пати на ден, додека процентот на мажите е само 49%. Четкањето и плакнењето на устата со вода помага да се отстранат бактериите кои предизвикуваат лош здив.

6. ЏВАКАЈТЕ ЈА КОРАТА ОД ПОРТОКАЛОТ

Измијте ја кората од цитрус (лимон или портокал) пред да ја ставите во уста за џвакање. Не само што ќе го одржи вашиот здив свеж, туку и лимонската киселина во неа ќе поттикне повеќе производство на плунка, што е природна одбрана на устата од лошиот здив и киселините на белите дробови предизвикани од расипување на забите.

Advertisement