Не треба да пиете лекови за смирување, туку да пиете чај. Мора да бидеме внимателни во изборот, не го вадиме само чајот од полицата! Треба да видите кој што нуди, и за што е.

„Не треба да пиете лекови за смирување, туку да пиете чај. Мораме да внимаваме при изборот, не го вадете само чајот од полицата! Треба да видите кој што нуди и што служи. На пример, сега е време на тешка храна и обилни оброци, го иритираме желудникот, ќе пиеме пред и после кантарион, ги штити жолчните канали и желудникот“, вели тој.

Кантарионот е многу моќно и лековито растение, кое секој дом треба да го има во својата билна аптека. Сепак, треба да се користи многу внимателно“, изјави националниот билкар Момчило Анотнијевиќ во пренос на РТС.

Според него, забележано е хиперицинот, лековитата супстанца која на маслото од кантарион му ја дава прекрасната црвена боја, ја зголемува чувствителноста на кожата на сончева светлина. Овој феномен најпрво бил забележан кај кравите кои паселе кантарион, а потоа паселе на сонце. На нивната кожа биле забележани изгореници.

Advertisement

Одлични се кантарионот, нането и жалфија, а повеќе ефекти има камилицата, изјави д-р Перишиќ.

„Камилицата има неколку добри ефекти, на пример, ако немаме температура или инфекција, таа е одличен седатив за навечер. Пијте ја навечер и ќе бидете мирни. Ако имате некое воспаление, кашлате, кивате , тогаш е антиинфламаторно меѓу оброците. За смиреност, чај од лаванда! Тоа е идеален вечерен чај, липата и лавандата смируваат и нè враќаат на земјата“, рече тој.

Англиски чај се пие наутро ако сакате да се разбудите, црн со млеко, за будење е, советуваше професорката Перишиќ.

Овошните чаеви, вели тој, се десерт и не треба да се пијат бидејќи немаат добар ефект, дури можат да ви пречат.

„Ништо не помагаат, не можат да ги поднесат 12-те проценти нескробни јаглехидрати што ги има во тие чаеви. Цело време се подуени, а од камилицата се подуени. Имам такви пациенти и кога се префрлаат на нане, се чувствуваат подобро. Мора да го знаеме составот на чајот. Овошните се забранети, префрлете се на црно. Убави се и вкусни, мирисаат добро, но не прават ништо важно“, тој кажа.

Кантарионот, во форма на масло или чај, се користи за чир на желудникот и дуоденумот и гастритис, бидејќи ја обновува слузокожата на желудникот. Многу добро делува на органите за варење, особено на црниот дроб. Исто така, има значително антивирусно дејство благодарение на хиперицинот.

„И најпознатото е неговиот ефект врз нашето расположение. Содржи инхибитори на моноамин оксидаза, класични инхибитори кои се користат против депресија. Кантарионот е најдобриот хербален антидепресив. Треба да се користи најмалку две недели, две до три шолји на ден, така што концентрацијата на овие активни компоненти кои делуваат достигнала критично ниво.Значи мора да бидете упорни и да не смеете да се изложувате на сонце.Ако веќе користите некоја терапија против депресија, не треба да користите Св. кантарион“, нагласува Момчило Антонијевиќ.

Дополнително, доколку се користат контрацептивни таблети или лекови за висок крвен притисок, бидејќи кантарионот е во интеракција со нив, тие може да не делуваат, забележува народниот билкар.

Advertisement