Сите паразити и токсични материи, кои со години ви седат во цревата, ќе излезат…

Сите знаеме за лукот и неговите својства да убие се што му штети на човечкото тело. Оваа терапија е едноставна и се базира на овој магичен дар на природата.

Се верува дека овој метод на чистење на телото со лук потекнува од самиот Џингис Кан, кој на овој начин се однесувал со своите воени трупи.

На денот на чистењето на дебелото црево, одржувајте ја вашата диета лесна. Последниот оброк мора да биде околу 18 часот. Во 22 часот земете 100 грама кисела зелка, зелено јаболко или кисела краставица. Се зема кисел производ за да се создаде кисела средина.

Advertisement

Потоа мора да изедете, без џвакање, 200 грама ситно сечкан лук. Можете да го јадете со зеленчук, како домати или тиквички.

Откако ќе јадете ваков лук, може да почувствувате болки во стомакот. Се препорачува да се масира дел од желудникот додека болката не помине.

Следното утро можете да јадете само кисела храна: кисела зеленчук или да пиете сок од домати.

Јадете нешто лесно за ручек. Околу 16:00 часот потребно е да се направи клизма за да се исфрлат токсичните соединенија и мртвите паразити од цревата кои биле „убиени“ од лукот.

Раствор за клизма: Подгответе чај од камилица (1 лажица суви цветови од камилица во 200 ml зовриена вода, оставете 20 минути, а потоа процедете), додадете 1,8 l вода на собна температура, 1 лажица морска сол, 15 ml природен јаболков оцет. на овој чај.

Ќе излезат сите паразити и отровни материи кои со години ви се во цревата, пишува Крстарица.

По ова чистење, токсините ќе излезат од вашите пори и два до три дена ќе имате исклучително непријатен мирис. Затоа, се препорачува ова чистење да го извршите за време на викендот.

По ваквото чистење на цревата, се препорачува да се пие кефир еден месец или да се користи пробиотик.
Бавно чистење на телото со лук

Процесот на чистење на лукот трае 30 дена.

Секоја вечер јадете една главица ситно сечкан лук со 200 до 250 мл сок од праска или сок од домати или рендан морков или кисела јаболка.

Првите неколку дена користете мала главица лук. Откако телото ќе се прилагоди на лукот, можете да јадете поголема глава.

Откако ќе ги отстраните сите токсини и паразити од вашето тело, старечките дамки ќе исчезнат од вашата кожа; акни; алергии, кератоми, мали васкуларни мрежи итн.

Лекарите од традиционалната медицина препорачуваат чистење со лук еднаш на секои шест месеци. Најдобро време за чистење на телото е пролет или есен.

Чистењето на телото со лук не се препорачува за трудници; Медицинска сестра; луѓе кои страдаат од болести на дигестивниот тракт; оние кои имаат хепатитис, панкреатитис, хипотензија, акутно воспаление на бубрезите, епилепсија и некои болести на кардиоваскуларниот систем.

Пред да започнете со чистење на телото со лук, се препорачува да се консултирате со лекар.

Advertisement