Дали неодамна сте јаделе црница? Кога ќе прочитате какви неволји отстранува, ќе посакате да бидете полни со овие слатки плодови.

Mалку заборавено, но вкусно овошје, кое расте поединечно засадено или диво. Во нашиот регион среќаваме црни, црвени и бели сорти, додека во светот ги има околу стотина.

Од сите сорти, црната црница е најароматична. Ова овошје расте на истоименото листопадно дрво од семејството Морус, чии листови се познати како храна на свилената буба или свилената буба од црница, alternative-za-vas.com.

Вергилиј напишал за црницата дека е најпаметното растение, бидејќи е последната пупка која го чека топлото време. Во минатото, во долината на Неретва, црницата била многу ценета за правење буриња. Цинницата се одгледува и за да се добие свила од свилената буба.

Advertisement

Состав и лековити својства на црница

Плодовите од црница содржат органски киселини (лимонска и јаболкова), витамини Ц, Б, К, А и Е, железо, калиум, манган и магнезиум, пектин и други корисни материи.

Имаат големо количество антиоксидантни антоцијани. Експертите тврдат дека црницата заслужува да биде вклучена во суперхраната, бидејќи го спречува стареењето на организмот и помага при многу болести. Во третманот се користат плодови, лисја и кора.
Црна црница

Лековитите својства на црната дудинка се многубројни. Црната дудинка се користи во народната медицина против воспаленија на уринарниот тракт, болести на усната шуплина и грло, епилепсија, депресија, несоница, вртоглавици и каснувања од бубачки и змии. Свежите незрели дудинки се користат против дијареа, а зрелите како благ лаксатив.

Нивниот сок е добар и за полесно кашлање, потење и мокрење и за плакнење со болки во грлото и устата. Листот црна дудинка е познат народен лек за намалување и регулирање на шеќерот во крвта, па затоа често се користи во мешавини од чаеви за дијабетес.

Бела црница

Белата црница има голема примена во козметиката. Тој е дел од многу козметички производи за избелување на кожата, отстранување на флеки и пеги, бидејќи содржи инхибитори кои ја намалуваат синтезата на меланин.Се користи и во производи против стареење, за третман на кожата околу очите, за тонирање и чистење на лицето. Се користи во лекување слично како црната дудинка. Познато е и дека делува на артритис, очни болести, слабост на телото и го релаксира нервниот систем.

Advertisement