Во минатото, дрвениот прибор за готвење бил основен елемент на опремата во кујната. До денес, многу луѓе сакаат да го користат бидејќи не ги оштетува садовите како металните.

Некои дури имаат и измамници од пред неколку или неколку десетици години. И иако сме поддржувачи на негувањето на традицијата, во овој случај вели не. И ве советуваме што поскоро да ја замените дрвената рачка со модерна силиконска.

Што не е во ред со дрвените лажици Убаво изгледаат, не ја гребат тавата, евтини се и природни. За жал, освен овие предности имаат и еден недостаток кој целосно ги дисквалификува. Доколку не можете да ги фрлите, чувајте ги како украс. Но, никогаш не треба повторно да користите горилници на дрво кога готвите.

Мет Престон, австралиски готвач и судија на локалната програма Master Chef, го развил „тестот за дрвена лажица“. Ви овозможува да одредите дали предметот е сè уште употреблив или за еднократна употреба.

Advertisement

Методот што тој го предлага е многу едноставен, а се што ви треба е чаша топла вода. Во него ставете дрвен стап и оставете го 20 минути. По враќањето, можеби ќе бидете многу изненадени. И тоа е прилично негативно.

Идејата на австралискиот готвач сега е симната од еден од корисниците на TikTok. Таа снимила видео како става дрвена лажица во зовриена вода. „Не бев подготвен за тоа“ – со гадење го коментира ефектот. Веројатно и вие не сте.

Ова кратко видео брзо стана вирално, собра над милион лајкови, илјадници коментари и десетици илјади споделувања. „Мојот живот никогаш повеќе нема да биде ист“ – пишуваат интернет корисници.

Загадувачите кои досега биле на површината на пиварот ќе бидат во чашата и се ослободуваат во храната за време на готвењето. Повеќето луѓе се шокирани по овој тест. Особено оние кои мислат дека многу темелно го чистат кујнскиот прибор.

Сега разбирате зошто дрвените кујнски прибор не се добра идеја. Многу е подобро да ги замените со силиконски. Тие се хигиенски, отпорни на топлина, флексибилни, лесни за перење и сигурно ќе ви служат многу подолго.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ТУКА!

Advertisement