Поради вашата преосетливост на глутен, пченицата, ‘ржта, и јачменовото брашно не се на вашата листа на најпосакувана храна долго време?

Ова во никој случај не значи дека треба да се откажете од финиот леб, бисквитите и десертите!

Ориз, кокос, тапиока, наут, лешници и бадеми се само дел од природните намирници без глутен кои лесно може да се претворат во вкусно и здраво брашно.

Постојат брашно без глутен направени од житарки , како што се амарант, киноа, тефа, кафеав и бел ориз, овес. Некои брашно без глутен се добиваат со мелење јаткасти плодови , како што се бадеми, лешници и индиски ореви . На сите оние кои се чувствителни на глутен им се препорачуваат и брашно од мешунки , како наут и соја. Изборот е навистина голем, а на вас останува да го изберете оној кој најмногу одговара на вашиот вкус.

Advertisement

Ви предлагаме да ги пробате овие 5 одлични видови брашно без глутен, кои не само што се богати со вкус, туку содржат и многу хранливи материи кои му се потребни на вашето тело.

5 одлични видови брашно без глутен

1. Кокосово брашно

Заедно со бадемовото брашно, ова е еден од најпопуларните видови брашно без глутен. Се добива со сушење и мелење на кокосово овошје. Има многу лесна текстура и благ вкус, а воедно е и здрав.

Кокосовото брашно е богато со влакна, што значи дека е многу добро за вашето здраво варење.

Покрај тоа, содржи здрави заситени масти, кои телото лесно може да ги искористи за создавање енергија и добар метаболизам.

За разлика од пченицата, кокосовото брашно има низок гликемиски индекс и помага во одржување на здраво ниво на шеќер во крвта. Исто така го одржува вашето срце здраво.

Ако планирате да го замените пченичното брашно со кокос во рецептот, имајте на ум дека околу 1/3 чаша кокосово брашно оди за секоја шолја пченица.

2. Брашно од кафеав ориз

Ова брашно се добива од ситно мелени зрна кафеав ориз и ги задржува сите нивни хранливи својства.

Таа е богата со протеини , растителни влакна, железо, витамин Б и манган.

Тоа е поздрава опција од онаа добиена од белиот ориз и има подеднакво фина и мазна текстура и благ вкус на јаткасто овошје. Одличен избор е доколку печете крцкави бисквити, а можете да го користите и за згуснување на супи и сосови.

Ако планирате да ја замените пченицата со ова брашно, користете го во сооднос 1: 1.

Но, покрај ова брашно, дефинитивно ќе ви треба една лажица здрави масти или масло и уште малку вода, бидејќи смесата или смесата со ова брашно може да биде малку сува.

3. Брашно од бадем

Бадемовото брашно содржи многу хранливи материи, вклучувајќи магнезиум , бакар, калциум, калиум и манган, а исто така е богато со растителни влакна.

Посебно е погоден за печење и подготовка на разни здрави десерти, бисквити и колачи.

Можете исто така да користите бадемово брашно како алтернатива на лебните трошки. Ако го користите ова брашно како замена за обичната пченица, ќе ви треба двојно повеќе .

4. Брашно од наут

Брашното од наут се добива од сирови мелени зрна наут и е сосема различно од другите наведени видови брашно без глутен.

Многу е богат со протеини , влакна и други хранливи материи. Има вкус на орев и прилично густа текстура.

Одличен избор е за подготовка на тортиљи . Иако ова брашно можете да го најдете во продавниците за здрава храна, можете да го направите и сами.

Едноставно, суровиот наут ставете го во блендер или мелница за кафе и сомелете ги. После тоа ќе ви треба ова брашно и просејте за да се ослободите од малку поголемите парчиња.

5. Тапиока (брашно или скроб)

Тапиоката е многу лесно брашно добиено од клубени од растението маниока и има исклучително фина текстура.

Многу е популарен како состојка за згуснување на јадењата, како супи и сосови, бидејќи станува густ и на ниски температури. Содржи многу малку масти и шеќер и лесно се вари.

Ако го користите како замена за пченично брашно во рецептот, односот е 1:1, па наместо 1 чаша пченица користете 1 чаша тапиока.

Advertisement