Дарови на природата: Листовите на маслинките го чуваат нашето здравје
Маслинките се еден од даровите на природата, од кои се извлекува драгоцено маслиново масло. Зејтинот го намалува холестеролот и има уште еден куп корисни својства во кулинарството и козметиката.

Листовите на маслиново дрво се исто така многу вредна суровина за нашето здравје.

Листовите на маслинката биле користени за прв пат во Египет, каде што служат и за мумифицирање на владетелите.

Растението содржи различни материи – Манила, олеуропеин во листовите, слободна олеинска киселина во маслото, бензоат киселина и оливија во кората. Маслинката има антибактериско, антигабично, антивирусно, антисептично и смирувачко дејство.

Advertisement

Листовите на маслинката се користат во лекувањето за:

циркулациониот систем – го стабилизира нивото на шеќер во крвта;

ги уништува следните паразити – цревни глисти, маларија, тении, округли црви;

инхибира и спречува инфекции предизвикани од вируси и ретровируси – варичела, генитален херпес, генитални брадавици, херпес тип 1, лупус, ХИВ вирус, менингитис, мононуклеоза, тении, херпес зостер, херпес на устата;

инхибира и спречува бактериски инфекции – антракс, кламидија, чир на желудникот, трипер, салмонела, стафилококово труење со храна, сифилис, трихомоноза, вагинит, инфекции на уринарниот тракт;

инхибира и спречува инфекции предизвикани од габи, мувла и квасец – хронични габи на ноктите на нозете, вагинит, уништува кандида и други предизвикувачи на габични инфекции.

Маслиново плод и маслото од него наоѓаат примена во третманот на многу здравствени проблеми:

нервен систем – нервна напнатост;

кардиоваскуларниот систем – аритмија, ја подобрува еластичноста на артериите, ја подобрува циркулацијата, го намалува високиот крвен притисок;

систем за варење – констипација кај децата, хроничен запек (маслиново масло), ја забрзува перисталтиката;

имунолошки систем – автоимуни заболувања;

уринарен систем – инфекции на мочниот меур;

воспалителни процеси – ревматски треска, менингитис, ги ублажува воспалението предизвикано од артритис или ревматизам;

проблеми со црниот дроб – спречува задебелување на жолчката, раствора холестерол и холестеролот, помага кај хепатитис А, Б и Ц, ја зголемува секрецијата на жолчка;

респираторен систем – штити од грип, пневмонија, инфекции на синусите, стрептококова инфекција на грлото, респираторни проблеми;

Надворешно маслинката се користи при забоболка, хемороиди, габи по ноктите. Зејтинот наоѓа широка примена при изгореници, модринки, кожни инфекции, сува кожа, каснувања од инсекти, мускулни и коскени поплаки. Маслинката наоѓа голема примена во составот на креми, серуми, масла за тело.

Понекогаш при земањето на маслинови производи и маслиново масло се забележува замор, главоболка и болка. Тоа се несакани ефекти од детоксикацијата на организмот. За да го потпомогнете процесот на прочистување на организмот, намалете го количеството на примените маслинови производи.

Advertisement