Кашлицата е одбранбена реакција на телото и претставува брзо исцрпување на воздухот од белите дробови, главно за да ги исчисти дишните патишта од честички и секрети. Во повеќето случаи, кашлицата е рефлексна појава и се јавува како одговор на стимулација на специјални рецептори за кашлица лоцирани во дишните патишта. Постојат многу начини да се категоризира кашлица, но еден од најчестите типови е сува кашлица .

Со помош на овој сируп, веднаш прекинете ја кашлицата и вратете му на вашето тело енергија што секогаш недостасува во овој период од годината. Не ви треба ништо посебно за да го подготвите овој природен лек за сува кашлица, храната најверојатно ве чека во вашата кујна, чајната кујна.

Кашлицата е чест симптом на настинка и грип, но има и голем број други фактори кои доведуваат до кашлање. Без оглед на причината за овој проблем, едно е сигурно – кашлањето има негативно влијание врз вашиот секојдневен живот.

За сите видови на кашлица, обидете се да пиете што е можно повеќе течност, особено топлата (чаеви). Овошниот сок, топла вода или чај од црна рибизла не само што ќе ја смират сувата кашлица, туку и ќе ослободат заглавена слуз.

Advertisement

Природен лек за сува кашлица
Имено, ловоров му дава на овој сируп што лечи сува кашлица посебен вкус и тон на сладост и горчина, додека лимонот додава посебна киселост, а самиот шеќер ги „вози“ овие состојки и ги носи низ телото со вода.

 • Состојки потребни :
 • 6 ловорови лисја
 • 2,5 dcl вода
 • 6 лажици шеќер (најдобро е да користите кафеав, московадо шеќер)
 • 1 лимон
 • Подготовка:
  Врие вода во сад. Додадете ги ловоровите листови и варете покриени околу десет минути. Откако ќе ги отстраните ловоровите листови, истурете ја смесата во сад во кој ќе го подготвите сирупот.
 • >> Облоги на градите за кашлица

  Промешајте шеќер во смесата и исцедете го целиот лимон. Откако ќе измешате с everything добро, почекајте да се стопи целиот шеќер. Земете лажичка од овој сируп неколку пати на ден. На првиот ден, можете да пиете лажичка секогаш кога ќе се појават интензивни напади на кашлање.

  Забелешка:
  Овој сируп можете да го чувате во фрижидер неколку дена. Можете да го користите топло и ладно.

  Како да се смири сувата кашлица
  Медот е еден од најефикасните природни лекови за кашлица, ги смирува иритираните мукозни мембрани и благодарение на антибактериските својства успешно се бори со бактериите. Ова е одлична алтернатива за деца и возрасни.

  >> Рецепт за легендарен лек за кашлица

  Солена вода против сува кашлица
  Исплакнувањето на грлото со солена вода е исто така еден од најпопуларните методи за лекување на болки во грлото. Солената вода може да ја ублажи непријатноста предизвикана од кашлање со олеснување на отокот на грлото. Ако имате незапирлива сува кашлица, плакнењето на грлото со солена вода сигурно ќе ви помогне.

  Чајот од ѓумбир, исто така, ќе помогне да се обезбеди ефект на олеснување кога станува збор за болки во грлото и кашлање.

  Advertisement