Кожата е најголемиот орган на телото и служи за заштита од надворешни фактори. Сепак, исто така е многу кревка, што значи дека е неопходно добро да се грижи за него.

Кожата е првиот орган кој покажува знаци на стареење со текот на времето – додадете го вообичаеното трошење и тоа може да резултира со брчки и опуштена кожа што ја прават кожата да изгледа непријатно.

Брчките се вообичаени како што старееме, но понекогаш младите може да ги добијат поради голем број фактори како што се недостаток на хранливи материи.

Многу луѓе користат комерцијални креми и производи против брчки за пеглање на брчките, но овие производи ретко се функционални, па дури и кога се, имаат голем број лоши последици кои можат да направат повеќе штета отколку корист. За среќа, постојат природни лекови кои можат да го решат проблемот и ние го имаме најдоброто за вас.

Advertisement

Начин на подготовка

Компоненти:

  • 3 чешниња лук
  • 4 лимони
  • 10 лажици мед
  • 200 гр ленено масло

Подготовка:

Измијте го, излупете го и ситно исечкајте го лукот, а потоа направете го истото со лимонот и ставете ги сите состојки заедно во тегла. Добро измешајте со дрвена лажица, затворете ја теглата и ставете ја во фрижидер.

За да ја нахраните кожата и да спречите многу проблеми, земајте по една лажица од овој лек дневно. Редовното консумирање на оваа смеса може да ги измазне вашите брчки и да спречи опуштена кожа, темни дамки, флеки и слични проблеми со кожата.

Advertisement