Диетата со краставици спаѓа во рестриктивната брза диета и се одржува најмногу 14 дена. За тоа време, диетата со краставици може да изгуби и до 7 килограми, доколку се придржувате до менито и пропишаниот план за исхрана. Дознајте повеќе за овој метод за слабеење подолу.

КАЛОРИИ НА КРАСТAВИЦА

Ако досега броењето калории ви било доста комплицирано, не мора повеќе да се грижите. Диетата со краставици е замислена на многу едноставно мени во кое консумацијата на овие намирници е во прв план. Овој нискокалоричен зеленчук содржи само 15 калории на 100 грама, што е извонредно.

Со едноставна пресметка доаѓаме до податокот дека јадете цел килограм краставици, внесувате вкупно 150 калории, а за да ги надминете дневните калориски потреби на организмот, треба да изедете до 15 килограми од овој зеленчук, па ова храната е повеќе од пожелна во нашата исхрана.

Advertisement

Диетата со краставици се одржува во просек десет дена, иако може да се продолжи до цели две недели. За време на диетата, можно е да изгубите и до 7 килограми доколку во исхраната е вклучена редовна физичка активност и во зависност од тоа за колкава дополнителна тежина станува збор. Не се препорачува држење на диетата во овој период, бидејќи тогаш доаѓа до помал внес на хранливи материи кои ќе имаат лоши последици по вашето здравје.

БРЗА ДИЕТА СО МЕНИ СО КРАТАСИЦИ

Еве пример за еднодневно мени:

– Појадок: салата од краставици (1 сад), две варени јајца (тврдо варени).

– ужина: поголемо јаболко или праска или 5 сливи. Вкупно до 200 грама, секое свежо сезонско овошје.

– Ручек: салата од краставици (1 сад), интегрален тост леб, во оваа салата можете да додадете домати и фета сирење.

– ужина: здрав шејк од краставици (свежата млада краставица измешајте ја со јаболко и грст спанаќ во блендер).

– Вечера: сезонско овошје со тежина до 300 грама.

ВАЖНА ЗАБЕЛЕШКА:

Салата од краставици секогаш може да се јаде во случај на глад. Пијте многу течности и консултирајте се со вашиот лекар пред да држите диета.

РЕЦЕПТ ЗА САЛАТА ОД КРАСТУВАЦИ

За овој едноставен рецепт ќе ви требаат:

– 400 грама краставици

– 2,3 лажици кисела павлака или 2 дл кисело млеко или 2 дл јогурт (ако имате домашен кефир – тоа би било најдобро решение)

– со и ако сакате додадете млад лук

Излупете ја краставицата и исечете ја на што помали прстени. Посолете и измешајте да се распореди правилно. Потоа прелијте со јогурт или кефир или кисело млеко или павлака (изборот е ваш – нашиот дефинитивно е кефир) и нежно промешајте уште еднаш. Ако ви одговара, додадете салати и ситно сечкан млад лук. Секогаш јадете свежо подготвен.

ИСКУСТВО НА УЧЕСНИЦИТЕ ДИЕТА СО КРАСТАВИЦИ

Оваа, како и секоја друга диета за слабеење, може позитивно да влијае на слабеењето, само доколку ги промените лошите навики во исхраната и станете физички активни. Слабеењето ќе биде проследено со замор и постојан замор.

Дневни прошетки во природа најмалку половина час, возење велосипед, лесни вежби како чучњеви, вежби за истегнување и слично, потоа пиење доволно течности (најмалку 2 литри дневно) се главните предуслови за вашиот успех. Диетата со краставици бара секој учесник да посвети посебно внимание на квалитетот на храната – најдобро е да се јаде сезонско овошје и секогаш свежо подготвено.

Наша препорака е да пиете солена вода во текот на денот додека ја држите диетата, што се покажа како одличен избор за отстранување на маснотиите од стомакот и детоксикација на телото. Никогаш не ја продолжувајте диетата над пропишаниот период од макс. 14 дена, бидејќи непотребно го изложувате вашето тело на ризици.

Доколку ви се допадна диетата со краставици, ги препорачуваме и следниве написи на нашата страница: диета со брокула, диета со цитрус, мед и цимет за слабеење, диета со сливи, овошна диета 5 дена и многу други…

Извор: kucnilekar.com

Advertisement