Постојат различни природни лекови кои го ублажуваат, па дури и целосно го елиминираат овој тип на болка

Речиси секој возрасен барем еднаш доживеал болки во грбот. Најголемата заблуда за болките во грбот е одморот, напротив, тогаш телото треба да се активира.

Одмор за болки во грбот се толерира до 48 часа, сè што е над може да предизвика контра ефект.

Ако мускулите се неактивни, може да дојде до депресија, слабеење на самите мускули, па дури и згрутчување на крвта во вените на нозете. Така, првото нешто на што треба да обрнете внимание е редовното вежбање.

Advertisement

Постојат различни природни лекови кои го ублажуваат, па дури и целосно го елиминираат овој тип на болка. Покрај некои природни помагала, секогаш е добредојдена масажа или подмачкување на некоја маст, која по можност е иста на природна основа.

Природни лекови за болки во грбот

Глината е еден од најдобрите природни лекови за ублажување на болките во грбот. Глината исто така има големо влијание врз болките во зглобовите. Во медицината ја прифаќаат и глината како голема помош за многу болки. Многу е богат со минерални соли, како и со алуминиум, калиум, натриум, железо, бакар, сребро, олово и магнезиум.

Глината е позната и ефикасна за ублажување на болката со векови. За да се нанесе како прелив, потребно е да се замеси како леб со оцет и малку вода. На сето тоа се додава малку мелена коприва или ситно сечкана. Вака подготвената смеса се става во најлон, иако може да се користи и крпа. Болното место прво се премачкува со маслиново масло, а потоа се става подготвена облога. Оваа процедура треба да се применува седум дена по ред за болката целосно да исчезне.

Смоквите и сувите сливи, од кои може да се направи многу здрав и пред се вкусен чај, ќе бидат од голема помош и за болките во грбот. Смоквите, сливите и кајсиите во суви форма во голема мера промовираат регенерација на ткивото, што го прави ‘рбетот поцврст и поцврст. Ако од споменатите овошја се направи чај, кој редовно ќе се конзумира секоја вечер, пршлените само навреме ќе дојдат на своите природни места, без разни терапии.

Кога ќе направите чај од 5 суви сливи, 1 сува смоква и 1 сува кајсија, ќе добиете одличен природен лек, кој ќе биде повеќе од ефикасен за болки во грбот. Потребно е наведениот број плодови да се потопат во вода додека не зовријат, па да се покрие и да се остави да отстои два часа. Потоа процедете и уживајте во овој здрав напиток.

Кромидот и компирот се зеленчуци кои секојдневно се користат во исхраната, а сигурно има многу кои не знаеле дека имаат многу лековито дејство. Кога ќе се спојат силите на овие две намирници, ќе се добијат многу ефикасни облоги кои многу брзо ќе ги решат болните места на ‘рбетот и ќе ги решат непријатните нервози.

Компирите се природен лек за болки во долниот дел на грбот, а се одлични во намалувањето на отокот. Компирите поттикнуваат опуштање на мускулите, а со тоа и ја забрзуваат нивната работа, а ќе ја задржат топлината на местото каде што делува, што ќе биде многу пријатно за човек кој во тој момент има болки.

Додека компирот ги извршува своите обврски, кромидот за тоа време силно ја поттикнува циркулацијата, што одлично ќе влијае на самата подвижност. Своите моќи ги има поради големото количество сулфур со кое може да се пофали во својот состав. За да направите лек од нив, треба да ги сомелете и да им додадете малку сол. Кога убаво ќе се измеша смесата се нанесува на болното место во тенок слој, па се покрива со стерилна газа и се остава да отстои преку ноќ.

За ваквите тегоби ќе помогне и лукот, кој кај народот е познат како лек за многу болести. Лукот особено се препорачува за дискус хернија. Овој моќен природен препарат се користи во форма на облога. Потребно е на масло да се пржат десет чешниња лук. Оваа препечена смеса треба да се нанесе како облога на болните точки на грбот. Овој тип на терапија треба да се повторува најмалку еден месец, за облогата да остане на грбот најмалку три часа.

Лукот е многу ефикасен во комбинација со млеко. Мешавината од овие две намирници се пие секојдневно, а особено им се препорачува на луѓето кои боледуваат од ишијас. Потребно е да се испасираат 4 чешниња лук и да се додадат 200 мл млеко. Сето тоа се остава на оган да зоврие, а потоа може да се заслади со мед или некој друг засладувач.

Одличен за намалување на болките во грбот, овој лек најдобро се пие до 2 литри во еден ден. Терапијата не е временски ограничена, бидејќи нема негативни ефекти, така што овој напиток може да се користи се додека му угодува на телото.

Не може да се изостави коренот на ѓаволската канџа кога се работи за болки во грбот. Ова растение е повеќе од ефикасно во ублажување на болките и за оваа намена се користи уште од античко време. Фактот дека некои тестови докажале дека неговата ефикасност е еднаква на бруфен покажува колку е ефикасен.

Ѓаволската канџа помага во обновувањето на ‘рскавицата, а исто така ја ублажува болката во зглобовите. Најмногу се препорачува да се консумира чај од коренот на ова силно растение.

Пијалокот е многу лесен за правење. Се што ви треба е една кафена лажичка сушен корен од ѓаволски канџи и 4 dcl вода. Откако ќе зоврие, оставете го чајот да врие уште дваесетина минути. Откако ќе се излади и исцеди, чајот од коренот на ѓаволот е подготвен за употреба. За чајот да има најдобри резултати, најдобро е да пиете две до три шолји во текот на денот.

Зелка, која може да се користи за правење одлични облоги, ќе биде од голема помош кога станува збор за болки во грбот. Позната е народна изрека дека „зелката вади болка“, па нема да се сомневаме дека е така. Потребно е да се подготват листови зелка, кои претходно се добро измиени. Отстранете ги тврдите делови и убаво истенчете ги листовите со сукало. На болното место прво ќе се нанесе маслиново масло, а потоа ќе се нанесе облога од листови зелка. Тие можат да се прицврстат со газа или обична ленена ткаенина.

Завојот треба да се чува на болното место три часа наутро, а исто толку и попладне. Оваа природна терапија се препорачува шест дена, по што треба да се одморите еден месец и потоа да се повтори.

Зелката може да се комбинира и со глина за да биде уште поефикасна во ублажување на болката. Потребно е во поголем сад да се стави половина кг прашкаста глина, да се додаде 1 литар минерална вода и да се меша додека не се добие хомогена смеса. Во добиената маса додадете три лажици јаболков оцет и оставете ја да отстои неколку минути. По некое време, добиената смеса е подготвена за употреба.

Намачкајте го на болните места, а преку него наредете листови од ефективна зелка и врзете го со крпа или газа. Вака подготвената обвивка од зелка и глина треба да стои на болното место 12 часа, пренесува еспресо.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement