Се вели дека сода бикарбона е магичен прав кој го лекува целото тело.

Употребата на сода бикарбона е многу добро позната, а многу од нив се поврзани со здравјето. Со едноставни пијалоци, направени на база на газиран сок, можете да спречите појава на болести, да ја зајакнете сопствената енергија, да го забрзате метаболизмот или да излечите болен стомак, пишува „Градина на Балканот“

Познавачите на важноста на сода бикарбоната наведоа дури 77 нејзини корисни својства кои можат да бидат широко користени во здравјето, убавината или во домаќинството. Не е ништо ново што консумирањето сода бикарбона може значително да го подобри општото здравје, а кога се комбинира со некои други состојки, нејзината моќ може дури и да се зголеми.

Ќе наведеме четири примени на сода бикарбона и пијалоци врз основа на неа, кои можете сами да ги направите дома и на тој начин да решите неколку здравствени проблеми на сосема природен начин.

Advertisement

Сода бикарбона како превентива

Ова е и наједноставната примена на сода бикарбона, кога нејзиниот прав се меша со обична вода за пиење. Пијалак во кој се мешаат вода и сода бикарбона се создава кога две лажици сода ќе се истурат во чаша вода. Оваа смеса треба да се пие во рок од еден час и да се повторува постапката 3 пати на ден.

Обичната вода заматена со сода бикарбона не лечи ниту една специфична болест, но е превенција од многу болести.

Треба да се направат напори телото да се одржува алкално, а сода бикарбоната може да помогне во балансирање на нивото на pH во телото, што ќе спречи многу болести, дури и најтешките, бидејќи премногу киселина во телото е една од водечките причини за многу болести.

Ако имате киселини или други дигестивни проблеми, растворете половина лажичка сода бикарбона во половина шолја вода и пијте ја еден час по секој оброк.

Сода бикарбона како енергетски пијалок

Сода бикарбоната може да делува и како поддршка за енергијата на телото при физички напор или вежбање во теретана, бидејќи помага да се намали киселоста која се создава во мускулите додека тренирате. За овој пијалок потребни се 7 шолји кокосова вода, која треба да се загрее, а потоа во неа истурете 1/4 лажичка сода бикарбона. Во овој раствор истурете 1/2 чаша сок од лимон, 1/4 чаша мед и 1/2 чаша морска сол.

Смесата истурете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер. Со употреба за време на вежбање, овој енергетски пијалок може да трае седум дена.

Сода бикарбона и зелен чај за подобар метаболизам

Овој напиток ќе го забрза вашиот метаболизам и на тој начин ќе помогне во намалувањето на телесната тежина. Примарните соединенија кои се наоѓаат во зелениот чај, како што се катехинот, теанинот и кофеинот, се покажа дека ги согоруваат телесните масти, додека додавањето на сода бикарбона го поддржува губењето на вишокот маснотии, бидејќи во кисела средина тие не можат добро да согорат.

Напитокот се прави така што во шолја подготвен зелен чај се додава 1/4 лажичка сода бикарбона и се пие барем еднаш дневно.

Сода бикарбона за стомачни заболувања

Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) е болест на дигестивниот систем предизвикана од враќањето на гастричната содржина во хранопроводникот, а сода бикарбона е одлична за лекување на овој проблем. Измешајте 1/4 лажичка сода бикарбона со 2 лажици јаболков оцет во чаша вода. Пијте по потреба.

Извор: Бастабалкана

Advertisement