Kога станува збор за миење на косата, не постојат строги правила – сè се сведува на практикување на она што најдобро функционира за вас. Повеќето жени ја мијат косата секој втор или трет ден, а ова темпо секако може да биде многу корисно за некои типови коса. Ако сте една од жените кои ја мијат косата четири или дури четири пати неделно, сигурно сте се запрашале што ќе се случи ако на следното миење чекате подолго, дури и до седум дена!

Д-р Стивен Лајн, специјалист за козметичка медицина и претставник на Американското здружение за козметологија, истакнува дека миењето на косата еднаш неделно може да има свои предности и недостатоци, во зависност од состојбата на скалпот и косата. „Општо земено, најдобро е да ги слушате косата и скалпот и да ги миете по потреба. За некои тоа е секој ден, а за други еднаш на секои седум дена“, објаснува тој за порталот „Best Life“.

Природните масла ќе ја нахранат вашата коса

Лајн објаснува дека првото нешто што веројатно ќе го забележите ако не ја измиете косата една недела е зголеменото количество на масло во вашата коса. „Вашиот скалп има шанса да произведува свои природни масла кога не ја миете косата секој ден. Овие масла, како себум, можат да ја хидрираат и негуваат вашата коса, правејќи ја здрава и сјајна“, вели тој.

Advertisement

Како резултат на тоа, веројатно ќе забележите некои промени во текстурата на вашата коса. „За оние со кадрава или брановидна коса, воздржувањето од често миење може да помогне да се подобри нивната природна текстура. Природните масла можат да помогнат во дефинирањето на кадрици, што резултира со поживописен изглед“, додава овој експерт и предупредува дека кај оние жени кои имаат мрсен скалп ова е грешка – со поретко миење косата ќе им изгледа мрсна и валкана.

Вашата коса би можела да стане посилна и поотпорна

Косата може да се оштети од многу причини – пречесто стилизирање, прекумерна употреба на производи како што се фен и пегла, лоша исхрана, стрес… Линијата вели дека честото миење на косата е уште еден фактор во низата фактори кои придонесуваат за кршење на косата и оштетување.

„Пречестото миење дефинитивно може да придонесе косата да не произведува природни масла, што ја прави сува и склона кон кршење. Со поретко миење на косата и дозволувате да задржи повеќе од нејзините природни масла, што може да помогне да се спречи кршење и да се зајакне коса“.

Ако користите производи за стилизирање, не се препорачува поретко перење

Пореткото миење на косата може да им користи на оние кои не користат често производи за стилизирање, но ако е спротивното, сепак се препорачува почесто миење.

„Ако користите производи како што се гел, пена, спреј или лак, миењето на косата еднаш неделно може да доведе до акумулација на производот на скалпот и косата. Ова може да ја натежи косата, да ја направи безживотна и досадна“.

Овој експерт исто така додава дека ако често користите такви производи, мора да вклучите шампон за длабоко миење во вашата рутина за нега за темелно да ги отстраните сите нечистотии.

Скалпот може да се иритира

Иако миењето на косата еднаш неделно дефинитивно има одредени придобивки, за многу жени тоа може да резултира со некои непријатни последици.

„Немиењето на косата може да доведе до акумулација на нечистотија и мртви клетки од кожата на главата. Ова дополнително доведува до чешање, лупење и иритација на скалпот, што може да биде непријатно, но и грозно. Може да предизвика и лош мирис, “, предупредува д-р Лајн.

Advertisement