Во 90 проценти од инфекциите на уринарниот тракт, уропатогената бактерија ешерихија коли се смета за виновник

За инфекции на уринарниот тракт или кога е вклучено конкретно воспаление на мочниот меур, виновникот речиси секогаш е бактеријата ешерихија коли. За да го неутрализирате од телото, може да ви помогне домашна мешавина од природни состојки .
постер

Секој кој знае што значи воспаление на мочниот меур знае и колку тоа може да биде болно и упорно. Има чувство како да мора да уринирате, иако тоа воопшто не можете да го направите, прободувачка болка и притисок.

И откако ќе успеете да уринирате, чувството е крајно болно. Сепак, некои природни „антибиотици“ можат да помогнат при воспаление на мочниот меур.

Advertisement

За инфекции на уринарниот тракт во 90 проценти од случаите, уропатогената бактерија Ешерихија коли се смета за виновник . За да се ослободите од него на природен начин, ви носиме еден од најпопуларните „природни антибиотици“, кој би требало да го намали овој непријатен проблем уште по првата употреба.

Иако многу бактерии понекогаш може да се вратат како бумеранг, некои природни лекови би можеле да го спречат тоа.

Кога ќе се спојат четири природни состојки, секоја со свое благотворно дејство, добиваме моќен „лек“ кој може да им помогне дури и на оние кои со години упорно се борат против бактеријата ешерихија коли.

РЕЦЕПТ ЗА „ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК“ ПРОТИВ ВОСПАЛУВАЊЕ НА МОЧЕН Меур

Потребни состојки:

  • 250 грама листови од магдонос
  • 250 грама лимон со кора
  • 250 грама мед (по можност од жалфија)
  • 2 децилитри маслиново масло

Подготовка:

Магдоносот и лимонот со кора треба да се исецкаат ситно, а потоа сите состојки, вклучително и медот и маслиновото масло, да се изматат во блендер. Ќе добиете кашеста маса која треба да се чува во фрижидер.

Секое утро треба да се зема по една лажица. Откако ќе ја потрошите целата направена количина, бактериите повеќе не треба да ви пречат.

Совет: Најдобро би било да се консултирате со вашиот лекар пред да ја користите оваа смеса.

Напомена: Добро би било медот да се набави од овластен пчелар, а лимоните задолжително да бидат домашни, непрскани (органски). Ако купите лимон во продавница, оставете го да отстои во ладна вода во која сте додале малку сода бикарбона, а потоа добро исплакнете го.

Advertisement