Овој домашен сируп ќе ви помогне да ја исфрлите слузта од белите дробови, а најдобро е што е одличен и за децата.

Компоненти:

  • 1 лажица корен од бел слез
  • 1 лажица ленено семе
  • 1 лажица жалфија
  • 1 лимон, исечен на парчиња
  • 250 мл вода
  • 1 чаша чист јаворов сируп или 250 гр кафеав шеќер
    Подготовка:

Истурете вода во мало тенџере и потоа додадете сируп или шеќер.

Загрејте го јаворов сируп на средна топлина (или ако користите кафеав шеќер, загрејте го на средна топлина и варете додека не се стопи шеќерот).

Advertisement

Додадете ги останатите состојки и намалете ја топлината на минимум.

По 15 минути тргнете го тенџерето од оган и исцедете ја смесата.

Земете една лажица сируп три пати на ден. Користете го додека не се чувствувате подобро и кашлицата не исчезне.

Чувајте го сирупот во фрижидер.

Advertisement