Во гробниците на фараоните ова растение, како главна состојка на пијалокот беше главната состојка на смесата за балсамирање.

Значи дефинитивно е една од билките што секој треба да ги има во својата домашна аптека.

Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува циркулаторниот систем, ја поттикнува циркулацијата, делува против крварење и воспаленија.

Додека, од друга страна, куркумата, другата состојка има антибактериски својства, што значи дека ги уништува клетките на вирусите и микробите во телото. Тој е незаменлива состојка во многу домашни лекови против грип, настинки и респираторни инфекции.

Advertisement

Тој е природен аналгетик, борец против дијабетесот и делува како одлична превенција од многу видови на рак: на дојка, на простата, на дебелото црево, на кожата и на белите дробови. Дури се верува дека куркуминот може да го спречи развојот на веќе постоечки рак.

Традиционалната медицина препорачува мешање на жалфија со млеко, но ако додадете куркума и мед, добивате домашна инфузија.

Компоненти:

– 250 мл млеко
– 1 лажица сушен жалфија
– 1 лажичка мед
– 1 лажичка куркумин во прав (1/2 за деца)

Подготовка:

Во тенџерето истурете 250 мл млеко, додадете 1 лажица сув жалфија да се готви во него. Штом млекото ќе почне да се готви, покријте го и оставете 15 минути.

Исцедете го млекото, додадете 1 лажиче. мед и 1 лажичка куркума во прав (пола кафена лажичка за деца) и дека е добро промешајте.

Подгответе го овој напиток пред спиење и пијте го топол најмалку половина час пред спиење.

Advertisement