Овој препарат е исклучително ефикасен за сузбивање на детската кашлица и за враќање на имунитетот. Овој рецепт е наменет за деца кои кашлаат со денови и слушаат благо „чкрипење“ од белите дробови. Имено, една чаша од овој сок ќе помогне да се ослободите од слузта и да го вратите имунитетот.

Компоненти:

  • 1 чаша излупен овес
  • 1 шолја шеќер
  • 1 шолја вода

Подготовка:

Овесот измијте го и измиениот ставете го во тенџере заедно со шолја вода и шолја шеќер (волумен на шолја – 200 ml). Оставете ја смесата да зоврие и динстајте неколку минути. Најдобро е да се готви навечер и да отстои смесата до утро. Наутро процедете го овесот и чувајте ја лековитата течност во тегла. Чувајте го во фрижидер. Од оваа смеса (1 шолја овес + 1 вода + 1 шеќер) ќе имате доволно сок за 4 до 5 дена.

Advertisement

Апликација:

Секое утро на празен стомак дајте му на детето по една чаша „ракија“ од овој сок (околу 30 ml) и така цели 40 дена. Потоа направете пауза 15 дена, па повторно давајте го сокот секое утро во следните 40 дена.

Детето ќе ја исфрли слузта од телото и ќе го врати изгубениот имунитет.

Важно е да не ги прескокнувате деновите, детето да го пие овој сок секое утро и да се придржувате до рокот од 40 дена користење, па пауза од 15 дена и повторно 40 дена пиење на сокот. Откако ќе го поминете овој курс со вашето дете, повеќе нема да ви треба бидејќи вашето дете нема да биде толку подложно на настинки и вируси.

Зошто овес?

Истражувањата покажаа дека овесот е една од биолошки највредните намирници на Земјата, но и многу лековито растение! Ако несварливата плева се отстрани од овесните зрна, овесот содржи многу биолошки лековити и активни супстанции со висока вредност, вклучувајќи лецитин, витамини А и Б, разни корисни протеини и киселини, ниацин, биотин, калциум, железо, фосфор, цинк, калиум, магнезиум. , јод и други важни елементи за живите суштества кои се јавуваат во траги од овес.

Овесната слуз подготвена како супа или каша е незаменлива храна за пациенти кои се опоравуваат од операција на желудникот и цревата, чир на желудникот, жолтица и болести на белите дробови и грлото, жолчното кесе, бубрезите, циркулацијата на крвта и дијабетесот.

Извор: стил

Advertisement