Ви треба малку време и пари.

Од кујната на баба ми доаѓа рецепт за компири со спанаќ, едноставен и вкусен прилог кој можете да го послужите и како оброк.

Неопходно е:

  • 600 гр компири
  • 300 гр спанаќ
  • 1 морков
  • 3 јајца
  • 100 гр сирење
  • 1 главица кромид
  • сув зачин, сол
  • 1 лажица кисела павлака
  • 100 мл млеко

Подготовка:

Advertisement

На зејтин се пржат на прстени исечканиот кромид и морков, а кога малку ќе се испржат додадете измиен и сечкан спанаќ. Кога малку ќе се испржи се олади и се додава ситно сирење и едно јајце. Посолете ги компирите и половина, наредете ги во намрсен плех.

Одозгора прелијте го целиот спанаќ и остатокот од компирите, па убаво наредете ги. Скршете ги и изматете ги јајцата во сад, додадете крем, изматете и додајте млеко.

Прелијте ги компирите и печете на 210 степени додека убаво не поруменат 40 минути. Одличен вкус.

Advertisement