Бета Вулгарис е многу корисно и здраво растително растение и се одгледува поради неговите многу хранливи лисја.

Во однос на листовите доста личи на цвекло, единствено е што кај блитвата витамините се во листовите, а не во коренскиот дел. Како да се засади блитва? Може да се сее од февруари до јуни, семето се сее во редови на длабочина од три см. Ако сте го посеале густо, можете слободно да го посеете.

Можете да ги исечете и собирате листовите во текот на целата година, без да ги отстраните корените. Нови лисја ќе растат од корените. Кога ќе ги соберете листовите, тие не можат долго да останат свежи, а токму тогаш е најдобро да се замрзне блитвата.

Содржи најмалку 13 различни антиоксиданси, е многу честа појава на менито на дијабетичарите, поради високиот процент на влакна кои не предизвикуваат големо и нагло покачување на шеќерот во крвта.

Advertisement

Исклучително е ефикасен во зајакнувањето на имунитетот, а воедно е и совршен диуретик. Претставува идеална храна за одржување на телесната тежина, а во оваа смисла најдобра е блитвата со компири и сок од лимон, бидејќи на нашиот организам му обезбедува големи количини на витамин Ц. Освен што е богат со витамин Ц, содржи и витамин Б , магнезиум, железо, калиум, калциум и манган, а има и голема количина на протеини, целулоза и јаглени хидрати и растителни масла.

Целулозните влакна од блитвата се важни за исхраната бидејќи го врзуваат за себе вишокот вода и сите отровни состојки, исто така го забрзуваат минувањето на храната низ цревата и ги елиминираат дигестивните проблеми.

Ја зајакнува крвта делувајќи на формирање на црвени крвни зрнца, а со додавање на магдонос ја чисти крвта и го забрзува излачувањето на урината, ја штити слузокожата на телото и ги зајакнува нашите коски.

Блитвата како лек

Овој зелен зеленчук е исклучителен природен антибиотик, а како народен лек може да се користи за покривање на рани со лисја, а се дава и лесна супа од блитва за лекување на мочниот меур и бубрезите. Добар е и за очите, како морковот, бидејќи содржи витамин А и лутеин, кои го намалуваат ризикот од болести на очите, како што е катаракта.

Општа препорака за секоја домаќинка е барем еднаш неделно да подготвува блитва со компири на менито. Содржи најмалку 13 различни антиоксиданси, е многу честа појава на менито на дијабетичарите, поради високиот процент на влакна кои не предизвикуваат големо и нагло покачување на шеќерот во крвта. На многумина им е омилен зеленчук бидејќи е нискокалоричен и вредна храна. Многу е заситен бидејќи долго се задржува во органите за варење, доволно е секој ден да јадете околу 200 грама од овој зелен, млечен зеленчук.

Рецепт за блитва со компири

Пред подготовка, свежата блитва добро измијте ја за да се отстранат остатоците од почвата. Исечете ја основата на дрвото со корените. Стеблото и листовите се варат во различно време, па со остар нож одвојте го стеблото од листовите и варете неколку минути пред листовите. При подготовка на пити, стеблото и листовите се готват истовремено.

  • 1 кг блитва
  • 4 мали компири
  • од 4 до 5 чешниња лук
  • 250 мл маслиново масло
  • сол

Подготовка:

Лукот исчистете го и ситно исечкајте го, со додавање на маслиново масло, за подобар вкус, направете го тоа барем еден час пред да направите јадење како што е блитвата со компири. Компирите измијте ги, излупете ги и исечете ги на коцки со големина на залак и ставете ги во солена вода да се варат.

Измијте ја убаво блитвата како што е објаснето и исечете го стеблото. Потоа исечете ги листовите широки сантиметар или два. Кога компирите се готови, извадете ги со рерна лажица и додадете ја исечканата блитва да се готви во истата вода.

Гответе го околу седум минути. Кога ќе поминат седум минути, процедете го и прелијте го со ладна вода, така што бојата ќе остане изразито зелена. Ставете ја тавата на шпорет и прелијте го лукот со маслиновото масло кое претходно сте го подготвиле. Откако ќе се пржи една минута, се додаваат компирите и добро исцедената блитва. Промешајте ги пржете околу две минути за да се спојат вкусовите.
Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement