Сокот од цвекло, морков, јаболко и лимон е еден од најздравите сокови во светот, а ние ви подготвивме рецепт за правење сируп без готвење.

Тоа е вистинска витаминска бомба, а по првата чаша ќе се чувствувате многу подобро, поздраво, полни со енергија и волја.

Во овие вирални есенски денови добро е и за зајакнување на имунитетот бидејќи изобилува со витамини и минерали.
Компоненти:

  • 500 гр цвекло
  • 500 гр моркови
  • 500 гр јаболка
  • 300 гр лимони
  • 500 гр шеќер или мед (препорачуваме мед)
  • 1,5 л вода,
  • 1,5 кесички сок од лимон
    Подготовка:

Цвеклото, морковот, јаболката и лимонот добро измијте ги и излупете ги.

Advertisement

Подготвеното овошје и зеленчук можете да го изрендате, или да ги исечкате на парчиња и да ги сомелете во блендер.

Истурете ги сите состојки во поголем сад, покријте ги со вода, додадете сок од лимон и оставете да отстои 24 часа.

Откако смесата ќе се смири, процедете ја, додадете шеќер или мед, измешајте и оставете преку ноќ. Мешајте повремено за да се растопи се добро.

Следниот ден истурете го сокот во стерилизирани шишиња и затворете.

Кога го користите, разредете го сирупот со вода по вкус.

Advertisement