Црниот дроб игра улога на фабрика за крв во нашето тело. Учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага да се зајакне и стимулира варењето на храната во телото.

Врши уште една важна функција: ја чисти крвта и ги елиминира сите токсини и нечистотии од неа. Оттука, јасно е дека црниот дроб е чист – здравје, виталност, енергија, добар изглед и добро расположение.

Најдобар начин да го спречите здравјето на црниот дроб е да го чистите секојдневно – пијте по една лажица маслиново масло измешано со лажица сок од лимон секое утро на празен стомак. После тоа, можете да уживате во појадокот.

Овој „коктел“ можете да го подготвите до крајот на животот, бидејќи и двете состојки се обична храна. По еден месец ќе ги почувствувате промените. Вашиот изглед ќе се подобри, темните кругови под очите ќе исчезнат, вашиот тен ќе стане свеж, а вашиот изглед ќе се подмлади.

Advertisement

Цревата ќе работат како часовник, ќе заборавите на запек и проблеми со варењето. Feelе се чувствувате здрави со многу енергија.

Маслиновото масло како ниеден друг производ помага да се отворат каналите на црниот дроб и жолчното кесе. Bолчката е активен учесник во дигестивниот процес што ја забрзува работата на вашите црева. Лимонот и брусницата имаат ист ефект врз варењето.

Да се ​​чува на собна температура. Можете исто така да го ставите во фрижидер, но при ниски температури станува облачно. Сепак, ова нема влијание врз неговите својства.

Корисните својства на лимонот се добро познати на сите. Прво, лимонот е одличен извор на витамин Ц. Второ, ефикасно ги чисти крвните садови од наслаги на холестерол и придонесува за чистење на црниот дроб.

Извор: Atma.hr

Advertisement