Ќе се гордеете со оваа кулинарска креација.

Неопходно е:

  • 20 гр квасец
  • 600 мл млака вода
  • 1 кг брашно
  • 100 гр маргарин
  • сол

Подготовка:

Растворете го квасецот во млака вода и додадете 1 лажичка шеќер. Кога ќе зоврие, додадете ја остатокот од водата, постепено додавајте го брашното, па посолете и замесете средно измешано тесто додека не се изедначи. Се остава да нарасне на топло место. Поделете на 12 топчиња поголеми и помали од 160 и 120 грама.

Advertisement

Со рака формирајте ги топчињата и покријте ги 15 минути. Секое од поголемите топчиња расукајте го тенко и премачкајте ги со растопен маргарин освен последното. Исечете сè на 8 квадрати како во видео прилогот. Ставете стап на поширокиот дел и поместете шест листови назад одозгора и извлечете го стапот.

Наредете во намрсен плех во круг. Направете го истото и со помалите 5 топчиња, со тоа што триаголниците треба да се исечат на средина, па точката на триаголникот да се помине низ отворот и да се повлече.

Наредете помеѓу претходните триаголници во плехот.

Во средината ставете го шестото мало топче. Покријте да стаса колачот, премачкајте со маслиново масло и посипете со семки и печете на 180 степени 40 минути.

Уживајте во мирисот и вкусот!

Advertisement