За што е толку корисен чајот од костен?

Штом дојде есента, улиците почнуваат да мирисаат пријатно на свежо печени костени. Овој орев не само што е вкусен, туку и исклучително корисен. Содржи голем број на супстанции, вклучително и диетални влакна. Да не зборуваме дека костенот може позитивно да делува на многу тегоби, а една од нив е и дијареата. Денеска ќе ви кажеме што всушност помагаат костените, а што можеме да излечиме со помош на чајот од есенски ореви.

За што е добар чајот од костен?
Ќе започнеме со фактот дека дијареата е патолошки процес кој се карактеризира со испуштање на измет со висока содржина на вода. Меѓу главните причини за оваа состојба се хронични заболувања, синдром на нервозно дебело црево, нетолеранција на храна или друго. Добрата вест е што лесно може да се излечи и спречи без интервенција на лекови кои секој може да ги купи во аптека.

Ќе споделиме рецепт за чај од костен, кој може да ги ублажи симптомите на оваа непријатна состојба. Еве кои производи ќе ви требаат:• 1 лажичка вода; • 2 лажички суви костени (искршени).

Advertisement

Начин на подготовка: Прво истурете ја водата во тенџере. Кон него се додаваат мелени костени. Оваа течност се остава на шпорет да се динста околу 5 минути, не повеќе. Потоа процедете и консумирајте.

Постапката можете да ја повторувате 2-3 пати на ден додека симптомите целосно не исчезнат. Пробајте и уверете се во лековитите својства на есенските јаткасти плодови. Не го потценувајте!

Advertisement