Копривата е најдобриот прочистувач на крвта и најдобрата лековита билка за формирање на крв. Позитивно влијае на панкреасот и ја намалува содржината на шеќер во крвта.

Ова растение лекува и болести и воспаленија на уринарниот тракт и болести на уринарното задржување.

Ова растение е одличен диуретик, средство кое спречува анемија. Посебно се препорачува во пролет.

Листовите од коприва се извор на витамините А, Б, Д, Е и К, минерали (калциум, манган, железо, калиум, цинк, магнезиум и бакар), ензими, хлорофил.

Advertisement

Компоненти:

  • 1 кг листови од коприва
  • 2 лимони
  • 2 јаболка
  • половина килограм мед или жолт органски нерафиниран шеќер
  • желатин, по можност пектин

Начин на подготовка:

Измешајте коприва и јаболка. Состојките заедно со два лимона ставете ги во блендер и мешајте додека не добиете мека смеса.

Додадете мед и желатин, во зависност од тежината и упатствата. Додека смесата е топла, истурете ја во топли и стерилни тегли. Консумирајте по две лажици пред јадење секој ден.

Копривата е најдобриот начин за чистење и подобрување на вашата крвна слика. Позитивно делува на панкреасот и помага во намалување на шеќерот во крвта. Може да лекува и инфекции на уринарниот тракт и да ја стимулира цревната флора.

Копривата се користи и за лекување на црн дроб и жолчен меур, нарушувања на спиењето, тумори на црниот дроб, грчеви во стомакот, чиреви, заболувања на белите дробови итн. Многу е корисен и за вирусни и бактериски инфекции.

Доколку немате доволно железо во крвта и се чувствувате постојано уморни, копривата е токму она што ви треба! Содржи многу железо и успешно ја лечи анемијата.

По одреден период на користење коприва, ќе пукате од здравје и енергија.

За жал, во денешното општество луѓето го игнорираат ова растение и премногу често користат аналгетици.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Извор: Webtribune.rs

Advertisement