Земете го овој зачин на празен стомак и ќе заборавите на паразитите

Зачинот има способност да го прочисти гастроинтестиналниот тракт од паразити. Нутриционистката и натуропат Јулија Шарова откри која е таа. Експертот препорачува џвакање на сушено каранфилче на празен стомак. Ова му помага на телото да се бори против паразити.

Покрај тоа, овој метод ја намалува киселоста во желудникот и го освежува здивот.
Натуропатот препорачува да се џвакаат 3-4 чешниња на празен стомак. Џвакајте го гравот до пулпа и дури потоа проголтајте. Специјалистот објаснува дека паразитите живеат во сечие тело.

Зачинот од каранфилче многу помага во овој случај, бидејќи помага да се исфрлат овие микроорганизми од нашето тело во рана фаза од нивниот развој.
Шарова додава дека мешавината од сушено каранфилче и млеко ќе ги заштити децата од таложење на слуз во организмот. За да го направите ова, треба да сомелете неколку зрна прашок, а потоа да ги додадете во млечните производи пред јадење.

Advertisement

Токму млечните производи го поттикнуваат таложењето на слуз во телото. Слузта е одлична почва за размножување на вируси, габи и бактерии. На пример, во лето децата често консумираат сладолед. Потоа во нивното тело се акумулира слуз.

Во есента има поволни услови за негово одвојување преку секрет од носот и грлото.
Но, овој негативен ефект од конзумирањето млечни производи може да се неутрализира со користење на зачин каранфилче. Само додадете неколку прстофати од него во млечните производи пред да ги консумирате и наскоро ќе се уверите во неговата ефикасност.

Важно: Статијата е само за информативни цели и информациите дадени во неа не можат да се користат за самодијагностика и само-лекување! Доколку имате специфичен здравствен проблем, консултирајте се со специјалист!

Advertisement