Дали знаевте дека менталните и физичките причини можат да имаат речиси подеднакво штетни ефекти врз најважниот мускул во телото?

Кога луѓето страдаат од висок крвен притисок, имаат разни болести за кои се знае дека се предизвикувач на срцев удар, срцевиот удар е нешто што не изненадува многумина.

Но, што ако ова им се случи на луѓето кои живеат здрав живот, немаат потреба од лекови или какви било болести?

Веројатно никогаш не би се посомневале во овие причини, а всушност тие значително го зголемуваат ризикот од срцев удар!

Advertisement

Емоционална болка

Истражувачите од Универзитетот МекМастер во Канада анализирале податоци од 12.461 пациент со просечна возраст од 58 години кои првпат доживеале срцев удар без да страдаат од болести поврзани со срцето. Интересно е што речиси сите во прашалникот напишале дека ден пред срцевиот удар претрпеле значителна душевна болка, односно слушнале лоша вест која исклучително тешко ги погодила.

“Емоционалните и физичките причини имаат многу сличен ефект врз телото. И двата вида промени го менуваат протокот на крв и го намалуваат снабдувањето со крв во срцето”, рекол авторот на студијата Ендрју Смит, додавајќи дека треба да се пазите од стресни ситуации.

Загаден воздух

Друго истражување на повеќе од 16.000 луѓе кои претрпеле 3 различни типови на срцев удар. Тие се обиделе да утврдат кој тип на срцев удар е најчест во деновите кога воздухот е многу загаден. На крајот, тие открија врска помеѓу лошиот квалитет на воздухот и најтешкиот тип на срцев удар. Препораката е секако што почесто да се престојува на свеж воздух надвор од градот.

Развод

Студијата на Институтот Каролина во Америка покажа дека разведените луѓе имаат 18 отсто поголем ризик од срцев удар отколку луѓето кои се во брак или невенчани. Водачот на истражувањето, д-р Џоел Ом, исто така истакна дека разведените мажи и вдовици имаат поголем ризик од срцев удар во споредба со жените со ист брачен статус.

Бременост

Тестот спроведен од Универзитетот во Јужна Каролина покажа дека промените во телото поради бременоста, вклучително и хормоналната нерамнотежа и зголемената количина на крв што потоа поминува низ телото, може да го зголеми ризикот од срцев удар за време на бременоста и 12 недели по раѓањето. Срцевите удари кои се случуваат за време на бременоста се многу тешки и доведуваат до бројни компликации, особено затоа што на лекувањето не може да се пристапи на стандарден начин, поради здравјето на бебето. Затоа трудниците треба многу да се грижат за здравјето на своето срце и да одат на редовни лекарски прегледи.

Бес

Студијата на научниците од Сиднеј покажа дека ризикот од срцев удар е 8,5 пати поголем за два часа по силен излив на гнев. Д-р Томас Бакли од Универзитетот во Сиднеј истакна дека предизвикувачи за срцев удар лесно може да бидат кавгите со членовите на семејството и другите луѓе, како и нервозата на работа.

Лутината и анксиозноста се поврзани со зголемен пулс, крвен притисок и згрутчување на крвта. Сето ова на крајот може да доведе до срцев удар, па лекарите во вакви ситуации советуваат да земете благ седатив за да го намалите притисокот врз срцето.

Премногу алкохол

Пиењето прекумерно количество алкохол го зголемува ризикот од срцев удар, срцева фибрилација (треперење на срцевите комори), но и целосно откажување на најважниот мускул во телото, истакнуваат научниците од Универзитетот во Калифорнија.

Ладно

Шестгодишното истражување на Универзитетот во Манитоба во Канада покажа дека со секое опаѓање на температурата за 10 степени Целзиусови, тоа го зголемува ризикот од миокарден инфаркт, најтешката форма на срцев удар, за 7 отсто. Ненадејните промени на времето ги погодуваат сите, но луѓето кои веќе страдаат од срцеви заболувања треба да избегнуваат да останат на студ.

Несоница

Резултатите од студијата спроведена на Универзитетот за наука и технологија во Норвешка покажуваат дека ризикот од срцев удар значително се зголемува доколку страдате од несоница – за дури 45 отсто!

Д-р Ларс Ерик Логсенд, кој ја водел студијата, вели дека проблемите со спиењето се вообичаени и главно лесни за лекување, па затоа е важно луѓето да станат свесни за врската помеѓу несоницата и срцевиот удар и не е лошо да разговарате со вашиот лекар за спиењето. проблеми од кои страдате. Ако сакате да заспиете побрзо навечер, пијте чај од камилица, валеријана или хмељ пред спиење.

Пушењето

Научниците од Медицинскиот центар во Тел Авив откриле дека ја потврдиле поврзаноста помеѓу пушењето и зголемениот ризик од срцев удар. Генерално, анализите покажаа дека пушачите имаат три пати поголем ризик од срцев удар во споредба со поранешните пушачи и луѓето кои никогаш не консумирале цигари.

Пушачите постари од 50 години имаат уште поголем ризик од срцев удар, бидејќи обично веќе страдаат од други опасни причини, како што се висок крвен притисок, холестерол или дијабетес. Колку побрзо се откажете од оваа лоша навика, толку вашето срце ќе биде поздраво и подобро ќе работи.

Забелешка: Никогаш не поставувајте дијагноза или барајте се на интернет. Доколку почувствувате какви било симптоми кои може да укажуваат на срцев удар, веднаш консултирајте се со лекар!

Advertisement