Лиснато тесто по рецепт за баба ми.

Неопходно е:

  • 450 мл. млеко
  • 700 гр брашно
  • 20 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сол

Премаз:

  • 200 гр премаз од сирење
  • 50 гр путер

Подготовка:

Advertisement

Квасецот издробете го во малку млако млеко, додадете шеќер и промешајте. Кога ќе запени и нарасне, истурете го во сад, па додадете го остатокот од млекото, додадете брашно и сол и замесете меко мазно тесто.

Покријте да нарасне околу 40 минути на собна температура. Протресете го брашното на набрашнета маса, малку измешајте го и исечете го на 7 дела и измесете ги топчињата и поклопете да одморат 10 минути. Секое топче расукајте го во правоаголник со сукало и премачкајте го со путер, а потоа сирење. Другото го ставаме преку него, го премачкуваме со путер и сирење и така до едно, ама последното го развиваме само, не го премачкуваме.

Со раце притиснете го правоаголникот од тестото и со сукало расукајте го половина сантиметар и исечете го на ленти. Секоја лента пресечете ја на половина, па обете половини завиткајте ги во круг.

Направете 5 поголеми кругови и наредете ги на плех. Помеѓу ставете помали кругови. Покријте да нарасне, па премачкајте со жолчка и путер. Посипете ги со семки и печете 40 минути на 180 степени.

Advertisement