Синусната инфекција е состојба кога има оток или воспаление на ткивото на слузницата на синусите. Ова се случува кога синусите се полнат со течност и бактерии наместо со воздух.

Вообичаени симптоми на синузитис се:

 • главоболки
 • губење на мирис
 • кашлица или конгестија
 • замор
 • смрдеа
 • Треска
 • полн нос
 • болка во таа област

За среќа, постои начин ефикасно да се излечи оваа инфекција.

Потребни состојки:

Advertisement
 • 1/2 чаша чиста вода за пиење
 • 1/4 чаша јаболков оцет
 • 1 лажица суров мед
 • 1 лажица пиперка
 • 1 исцеден лимон

Подготовка:

Зовријте вода, а потоа истурете во чаша. Додадете јаболков оцет и промешајте, па оставете да се излади на собна температура. Откако ќе се излади, додадете бибер и мед и повторно промешајте. На крај додадете го сокот од лимон и убаво измешајте.

За најдобри резултати, пијте го овој раствор на празен стомак пред појадок и пред спиење.

Солта за јадење е главен извор на јони Na ​​+ и Cl- за луѓето и животните. Јоните на Na + играат клучна улога во многу физиолошки процеси од одржување на постојан крвен притисок до одржување на функционирањето на нервниот систем. Затоа внесувањето сол е неопходно за живот. Солта може да се користи за медицински цели.

Еве како можете да се ослободите од многуте здравствени проблеми со благодетите на овој зачин.

1. Алергии и синузитис

Луѓето кои имаат проблеми со хроничен синузитис или имаат пролетни алергии треба слепо да се држат до овој чудесен раствор на сол, кој ќе им помогне да ја ублажат назалната конгестија бидејќи солта е идеално решение за воспалените мукозни мембрани. Во три децилитри зовриена вода истурете мала лажичка сол. Кога течноста ќе се олади, исплакнете ги ноздрите два пати на ден со шприц. На почетокот ќе се чувствувате малку непријатно, но по неколку дена ќе се навикнете кога ќе се чувствувате подобро.

2. Болки во грлото

Сите знаеме колку може да биде иритирачко и упорно воспаленото грло, па за да ја намалите болката во грлото, направете течност која ќе ви го плакне грлото неколку пати на ден. Во два децилитри вода сипете една кафена лажичка сол и мешајте додека солта не се раствори.

3. Чувствително крварење на непцата

Многу луѓе имаат проблеми со чувствителните непца, кои обично крварат, што подоцна може да доведе до сериозно оштетување или, во најлош случај, до периодонтитис. како мерка на претпазливост, направете раствор кој ќе ја плакне устата секогаш кога ќе ги четкате забите. Растворете една кафена лажичка сол во еден децилитар вода. Само исплакнете ја устата со овој раствор и потоа исплукајте ја.

4. Отечени нозе

Болката и отокот во нозете станаа речиси секојдневна рутина на сите. За да се ослободите од овие непријатни последици од долго стоење после напорниот ден на работа, идеално би било да подготвите бања за нозе. Во топла вода истурете четири лажици сол и неколку капки есенцијално масло од еукалиптус, лаванда или нане.

5. Забоболка

Забоболката може да биде и постојана, за да ја ублажите болката на природен начин потребно е да ја исплакнете устата со раствор направен од еден децилитар топла вода, да додадете две лажици оцет и една кафена лажичка.
сол. Имајте на ум дека ова е само привремено решение пред да посетите стоматолог.

Advertisement