Третманот на хронична кашлица и бронхитис отсекогаш бил проблематичен, дури и за традиционалната медицина…

Овој лек, за кој денес ви нудиме рецепт, содржи некои од најмоќните состојки, кои го смируваат грлото и белите дробови, а за најкус можен рок може да излечат кашлица и бронхитис!

Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главните состојки на овој рецепт, ќе можете да го дадете овој лек не само на возрасните, туку и на децата. Во исто време, ќе го пиете лекот и ќе уживате во неговиот вкус!

Со овој лек ќе се ослободите од болки во грлото, силна кашлица, па дури и стомачни проблеми! Еве како да го подготвите:

Advertisement

Компоненти:

  • 400 мл зовриена вода
  • 2 зрели банани со средна големина
  • 2 лажици мед

Подготовка:

Најпрво излупете ја бананата и изгмечете ја во пире. Потоа ставете ги бананите во шерпата и додадете зовриена вода. Промешајте. Оставете ја смесата да отстои 30 минути. Кога смесата ќе се олади додадете мед.

Смесата можете да ја процедите (а не мора). Важно е на крајот да додадете мед, за да не ги изгуби сите негови важни својства.

Доза: Земете 100 ml од овој производ 4 пати на ден (вкупно 400 ml).

Количината дадена во рецептот е доволна за еден ден, а следното утро можете да подготвите свежа доза.

Ќе почувствувате олеснување во рок од 3 дена.

Advertisement