Ова можеби и не е најпопуларната комбинација, но доколку страдате од несоница, смесата од шеќер и сол може да направи вистинско чудо за вас.

Не се препорачува овие 2 состојки да ги комбинирате во големи количества, бидејќи не е добро за здравјето, но доколку ги консумирате во разумно количество, ќе забележите неверојатна полза.

Придобивки од смесата од шеќер и сол

  • Значително го подобрува квалитетот на сонот и ја елиминира несоницата
  • Ефикасно ги отстранува главоболките
  • Го зајакнува имунолошкиот систем

Редовното консумирање на оваа уникатна смеса ќе придонесе за зголемување на нивото на серотонин во организамот, што значи дека смесата моќно ќе се избори против стресот.
Потребни состојки

Advertisement
  • 5 супени лажици кафеав шеќер
  • 1 супена лажица морска сол

Начин на подготовка и употреба

Измешајте ги состојките и складирајте ги во стаклен сад. Потребно е да земате мало количество од приготвената смеса и истата да ја поставите на вашиот јазик. Оставете ја истата бавно да се растопи во вашата уста. Третманот практикувајте го секоја вечер пред спиење.
Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement