Кој е паничар во овој момент, мозокот му возвраќа, а познато е дека позитивното размислување го продолжува животот за 5 години.

Сведоци сме дека имунитетот во денешно време претставува важна алка не само за одржување на здравјето, туку и за преживување за време на пандемијата на коронавирус. Клучната улога, се разбира, ја игра фактот на состојбата на нашиот имунитет. Особено кога доаѓа зимскиот период, кога секој организам е склон кон пад на имунитетот.

Тој ги советува луѓето да не се водат од научни трудови, туку од лична интуиција.

Постојат три точки на интуиција – желудникот, срцевата интуиција која ви кажува дали нешто ви се допаѓа и мозокот или најглупавата – инхибирана од влијанието на воспитувањето – вели тој.

Advertisement

„ Мислам дека луѓето не знаат доволно за тоа што им користи и што им штети. Сè додека не започна короната, никој не зборуваше за едноставни лекови како што се цинк, црна рибизла и масло од чичак. Сите знаеме како функционира, но бараме само лекови “, вели д-р Бранимир. Несторовиќ додава:

„ Кој во ова време е паничар, мозокот му се одмаздува, а познато е дека позитивното размислување го продолжува животот за 5 години. Сето тоа го знаеме, но не е лесно да се усвои позитивно размислување. Тоа не го следи рецептот, тоа треба да се работи. Постојат техники како што се медитација или акупунктура, кои ни помагаат да научиме да го користиме нашиот мозок “.

Што е најдобро против вируси и настинки?

  • Спијте доволно
  • Балансирајте ја вашата исхрана
  • Користете мед, нане и сируп или сок од соја
  • Надополнете го витаминот Д во зимските месеци
  • Јадете зеленчук и овошје, особено црно овошје
  • Земете додатоци на цинк
  • Јадете по еден бразилски орев неделно
  • Јадете риба
  • Слободно движете се и спијте на студ

Кога ќе се спомне црниот повик, на многумина им изгледа непознат, но всушност, тоа е нашиот домашен повик (Sambucus nigra). Од него, за зајакнување на имунитетот – според докторот, добро е да се користи домашен варен сок, или да се пие сок од цедено свежо овошје.

Витаминот Д и цинкот играат значајна улога

Докторот го издвојува и витаминот Д како важен бидејќи, како што наведува, меѓу октомври и април на нашата географска широчина нема доволно сонце за да создаде доволно тој витамин во кожата, па затоа мора дополнително да се зема.

Склони сме на недостаток на витамин Д во текот на зимските месеци, така што во текот на јануари повеќето луѓе речиси и да немаат витамин Д во него. да се јаде морска храна.риба која дополнително содржи јод, кој исто така е дефицитарниот елемент кај нас, бидејќи се покажа дека суплементацијата, односно додатоците во исхраната не се толку ефикасни “, рече д-р Несторовиќ, напоменувајќи дека цинкот мора да се зема како додаток во доза од 10 до 15 mg дневно за возрасни.

Што се однесува до селенот, за да го имаме доволно, треба да јадеме по еден бразилски орев неделно.

Лекарот потсетува на студија спроведена во Кина во која учествуваа 800.000 луѓе кои јадеа варена риба осум недели. Оние кои јаделе варена риба само два дена успеале значително да го зајакнат имунитетот.
Физичка активност

Професорот Несторовиќ исто така забележува дека физичката активност е еден од главните имунолошки стимуланси. Тој препорачува умерена физичка активност, во форма на дневни прошетки или умерено вежбање.

Advertisement