Кожата, како најголем човечки орган, честопати може да укаже на здравствени проблеми и пораки што ни ги испраќа телото преку мали знаци. Ако забележите одредени промени во кожата, тие не мора да означуваат големи проблеми и ова не е знак на паника – можеби едноставно недостасуваат одредени витамини или минерали.

Малите промени во исхраната можат да го подобрат здравјето на целиот организам, а ова е храната што треба да ја вклучите во вашето мени, доколку забележите некоја од следниве промени во вашата кожа. Испуканите агли на усните обично укажуваат на недостаток на железо, цинк и витамини од групата Б, како што се Б3, Б2 и Б12. Овој феномен е чест кај вегетаријанците поради нивната исхрана, што не им обезбедува многу од споменатите витамини.

Решението е да јадете повеќе блитва, кикирики и мешунки како леќа, а потоа да јадете лосос, туна и јајца. Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекциите. Оваа храна треба да се комбинира со зеленчук како што се брокула, црвени пиперки и карфиол.

Црвен осип на лицето и опаѓање на косата укажуваат на недостаток на витамин Б7, познат и како витамин за коса. Може да се компензира со консумирање варени јајца, лосос, авокадо, печурки, карфиол, соја, орча, малини и банани.

Advertisement

Црвени или бели промени на кожата, слични на акните, обично на лицето, рацете и слабините укажуваат на недостаток на есенцијални масни киселини и витамини А и Д.

Нивниот недостаток може да се компензира со консумирање лосос, сардини, ореви и бадеми, но и семе од лен и коноп. За витамин А, потребно е да се јаде повеќе зеленчук како моркови, сладок компир и црвени пиперки. Овие видови зеленчук имаат многу бета каротен, кој телото го користи за да го добие потребниот витамин. Што се однесува до подобрувањето на витаминот Д, само 10 минути изложување на сонце придонесува за негово подобрување.

Пецкање во рацете или нозете укажува на недостаток на витамини од групата Б, како што се фолна киселина, Б6 и Б12. Овие симптоми исто така можат да се појават во комбинација со анксиозност, депресија, анемија, замор и хормонална нерамнотежа.
Овие витамини можете да ги замените со консумирање спанаќ, аспарагус, цвекло, грав и јајца.

Мускулни грчеви, прободувачки болки во прстите, зглобовите, сводовите на стапалата, нозете и грбот, укажуваат на недостаток на магнезиум, калциум и калиум. Ако сте редовен вежбач, може да има зголемено губење на витамини од групата Б, растворливи во вода, како резултат на зголемено потење.

Конзумирањето на банани, бадеми, лешници, тиквички, цреши, јаболка, грејпфрут, брокула и зеленчук како и спанаќ може да ги компензира овие витамини./Kurir

Advertisement