За ослободување од токсините од телото, зголемување на еластичноста на крвните садови и нивно чистење, се препорачува редовно чистење кое може да се изврши на повеќе начини, а овде ќе ви ја претставиме оваа многу ефикасна медицинска тинктура.

Чистењето генерално се врши на различни начини – од одредена исхрана, конзумирање народни лекови до земање лекови, плазмафереза ​​и ласерско чистење на крвта, пренесува порталот uspesnazena.com.

Важно е да се знае дека чистењето на крвните садови со лекови предизвикува многу контраиндикации. Нивната примена е последниот чекор, кога другите средства не помагаат.

Затоа чистењето на крвните садови од лошите наслаги на холестерол со помош на народни лекови е побезбедно и побезбедно, но бара и внимателен и правилен третман со нив, за да не му наштети на здравјето.

Advertisement

Лукот и лимонот се сметаат за одлични лекови за чистење на крвните садови, намалување на нивото на лошиот холестерол, зајакнување на ѕидовите на крвните садови и намалување на ризикот од опасни болести како што е атеросклероза. Тинктурата со лимон и лук се користи во тибетската и руската народна медицина со векови.

Исто така, оваа лековита тинктура го спречува создавањето на клетките на ракот, што повеќепати е потврдено со научни истражувања, како и фактот дека лукот содржи големи количини на антиоксиданси, кои ги додаваат неговите својства за регенерација и подмладување.

За да го подготвите овој пијалок ви треба:

– 4 главици лук
– 4 средни лимони со кора
– околу 3 литри зовриена вода

Подготовка:

Лукот поделете го на кришки и исчистете ги. Истурете ги лимоните со врела вода, исечете ги на парчиња. Мелете сè. Мелената смеса ставете ја во чиста стаклена тегла од 3 l и прелијте ја со топла зовриена вода, до крајот на теглата. Покријте и ставете го во фрижидер 3 дена. После тоа, се цеди и се чува во фрижидер.

Начин на примена:

Максималната доза на напитокот е 50 ml 3 пати на ден, пред јадење. Сепак, васкуларното чистење треба да започне со помали дози (1-2 лажици). Ако нема непријатности, полека зголемувајте ја дозата по потреба.

Времетраењето на третманот е 40 дена. На овој начин се препорачува чистење на крвните садови еднаш годишно, по консултација со вашиот лекар.

По консумирањето на овој напиток се подобрува циркулацијата на крвта и неговиот липиден состав, се нормализира крвниот притисок, се подобрува церебралната циркулација и полесно се губат вишокот килограми.

Извор: uspesnazena.com

Advertisement