Нема потреба да ги фрлате во ѓубре поради гребнатини на очилата. Постојат трикови за да се минимизира штетата.

На многумина им е познато чувството кога очилата за сонце ќе ви паднат на земја во момент на невнимание на плажа или на улица. Тоа е само мал срцев удар, нели? Сепак, ако ги видите релјефните линии и сфатите дека се уништени, чувството е уште полошо.

Ви откриваме едноставни и корисни трикови кои ќе ги направат вашите очила за сонце повторно врвни.

1. Сода бикарбона и вода

Advertisement

Измешајте една лажица сода бикарбона со една лажица вода за да направите паста. Избришете ги чашите со крпа од микрофибер и намачкајте ги со оваа паста. Потоа исплакнете го.

2. Бел оцет

Измешајте бел оцет и сода бикарбона за да добиете паста, па со него полирајте ги гребаниците.

3. Алкохол

Намачкајте крпа од микрофибер со мешавина од алкохол и сода бикарбона, а потоа со неа тријте гребнатини и дамки на чашите.

4. Бебешки шампон

Истурете малку шампон на крпа од микрофибер и втријте ги гребаниците на чашите. Сапунот ќе создаде и заштитен слој на очилата.

5. Детергент за миење садови

Измешајте неколку капки детергент и секое средство за чистење стакло што го имате во домаќинството и користете ја оваа смеса за да ги отстраните нечистотиите, дамките и мрсните дамки од вашите чаши.

6. Сапун и вода

Понекогаш едноставните работи се најдобри: измешајте сапун и вода за да направите сапун, натопете крпа од микрофибер и искористете ја за чистење на очилата. Оваа едноставна техника совршено ги отстранува гребаниците, а доколку не сте задоволни, секогаш можете да додадете малку сода бикарбона.

7. Средство за полирање

Секое средство за полирање може да ги отстрани површинските гребнатини од очилата, важно е само да внимавате да не содржи ацетон.

8. Паста за заби

Земете обична паста за заби (погрижете се да е невкусна и да не е за белење на забите) и памучна вата. Истурете малку паста на памучна волна и тријте ги гребаниците околу 10 секунди, а потоа исплакнете.

9. Восок за автомобили

Верувале или не, автомобилскиот восок може да биде одличен за чистење на вашите очила! Се што треба да направите е да истурите малку восок врз чашите и нежно да ги избришете со мека крпа. Кога ќе завршите, не заборавајте да ги исплакнете чашите со вода. Ова ќе ги отстрани сите гребнатини на површината.

Advertisement