Ретко кој не сака домашно пржено тесто, како што се ПАНЦЕРОТИ или мекици, кои се вообичаен избор за појадок, но она со што често се соочуваат домаќинките и не знаат како да го спречат е вишокот маснотии или масло што го апсорбираат овие печива.

Сепак, ова може да стане минато ако примените два едноставни трикови, благодарение на кои вашите задоволства, без разлика дали се слатки или солени, нема да впијат ниту капка маснотии или масло.

1. Прашок за пециво или сода бикарбона

Еден од начините за подготовка на идеални колачиња и бисквити е да користите сода бикарбона или прашок за пециво, кои ќе ги просеете заедно со брашно. На овој начин тестото нема да го впие вишокот маснотии при пржење на длабоко масло.

Advertisement

Исто така, тестото да не е мрсно, добро да се загрее маслото во кое ќе ги пржите. Кога маслото е доволно загреано, веднаш го запечатува тестото и не дозволува да го впие вишокот маснотии.

2. Ракија

Докажан начин да се осигурате дека тестото што го пржите не впива многу масло или маснотии е да додадете чаша ракија додека го месите тестото. Кога ќе ги изматите брашното, јајцата, млекото и другите состојки што ги користите за подготовка, на сето тоа додајте една чаша лута ракија.

Парчињата што ќе ги пржите на длабоко масло нема да соберат ни капка маснотија. Ова е стар трик кој нашите баби сè уште го користеле, но денес е донекаде заборавен. Не треба да се грижите бидејќи вкусот на ракијата воопшто нема да се почувствува, а ќе послужи тестото да не биде премногу мрсно.

Доколку сепак сакате да му дадете вкус на тестото, а во исто време да го користите трикот со алкохол, можете да додадете иста количина рум.

Advertisement