Непотребно е да се пишува колку е популарна пицата ширум светот.

Ретко кој може да одолее да го купи во киоск за брза храна или да го нарача во ресторан, а се чини дека тестото за пица не можеме толку добро да го подготвиме дома. Но, тоа не мора да биде случај ако примените неколку многу едноставни совети кои на вашето домашно тесто за пица ќе го дадат токму она „нешто“ што недостасува, а сепак ќе има вкус како да е од Италија.

MasterChef Leo, кој држи часови во северноамериканскиот центар за пица и кулинарство, сподели неколку многу едноставни трикови како сами да ја направите совршената пица.

Лео препорачува секогаш да користите брашно од типот 00. Иако има најниска хранлива вредност, одлично ја задржува влагата во тестото и му дава најдобра структура.

Advertisement

Кисела вода
Користете киселина наместо вода од чешма.

Квасец
Наместо свеж квасец, подобро е да користите сув квасец, предлага готвачот Лео.

Масло
За ​​да се приближите што е можно повеќе до автентичниот италијански вкус на пицата, користете екстра девствено маслиново масло.

Сол
Лео верува дека ќе почувствувате голема разлика во вкусот доколку наместо други видови сол користите висококвалитетна морска сол.

Оставете го тестото да отстои 2 часа
Откако ќе го замесите тестото за пица, идеално е да го оставите да одмори два часа. Совршената температура на тестото е помеѓу 15-25°C. Ако го оставите тестото да отстои на собна температура, ќе му дадете доволно време да ферментира.

Не користете сукало
Друга вообичаена грешка е користењето игла, бидејќи на тој начин ќе ги исцедите воздушните меури кои на секое парче пица му даваат посебен вкус. Наместо со сукало, рачно обликувајте го тестото.

Не користете премногу брашно
Дали внимавате на количината на брашно што ја посипувате при мешањето на тестото? Мастершеф Лео смета дека тестото треба да биде малку лепливо на допир, а на рабовите да се посипете малку брашно.

Температура на рерната и време на печење
Професионален готвач ве советува да ја загреете рерната на максимална температура што може да ја достигне вашиот шпорет. Тој истакнува дека тоа не е нималку чудно, бидејќи во некои ресторани температурата на рерната во која се пече пицата достигнува и до 480°C!

Друга работа на која треба да обрнете внимание е времето на печење. Помалите пици треба да ги печете околу 8 минути, а поголемите помеѓу 12-14 минути.

Advertisement