Еве како да го направите најдобриот помфрит или крофни.

Колку пати сте сакале само да пржите компири, а не ви испаднале како што очекувавте?

Не само што треба да имате добра тава, туку треба да ги знаете и малите трикови кои ќе ви помогнат секој пат да добиете совршено крцкава кора.

Еве неколку правила кои ќе ви помогнат кога станува збор за пржење храна:

Advertisement

Наместо тавче користете длабока шерпа, но не смее да биде од челик, леано железо или калај, бидејќи поради високата температура плехот може да се стопи и оксидира. Исто така, важно е маслото да се прелие на половина од шерпата , а никогаш да не се заврши.

Кога ставате крофни или лигњи ќе се зголеми јачината на звукот и постои можност за прскање. Односот помеѓу тежината на маслото и тежината на поставениот производ треба да биде најмалку 4: 1.

Пред да започнете со пржење, проверете дали маслото е доволно топло. Ако не, тестото ќе се натопи во незагреано масло кое ќе му го смени вкусот и по подготовката ќе остане или мрсно или суво. Освен што мора да се загрее доволно, не смеете да дозволите маслото да се прегрее, бидејќи тогаш ги губи хранливите својства, а пржениот производ останува сиров внатре поради високата температура.

Кога ќе се постигне потребната температура за пржење, оставете го производот да „плива“ во тавата. Кога се пржи во длабоко масло , маснотиите го обвиткуваат производот рамномерно од сите страни, па затоа не е неопходно да се врти.

Пожелно е откако ќе го извадите да го оставите на крпа за да се исцеди вишокот маснотии од него.

Advertisement