Доколку моментално се соочувате со здодевна и исцрпувачка кашлица, која веќе ви го отежнува секојдневнието, тогаш веднаш решете го овој проблем на лесен и притоа и вкусен начин!

Станува збор за домашен крем од банани, кој важи за моќно природно средство против кашлица, а притоа неговите својства имаат и пријатен ефект врз дигестивниот систем. Во продолжение прочитајте како истиот уште веднаш да го приготвите.
Домашен крем од банани против кашлица

Потребни состојки

  • 2 средни зрели банани
  • 2 супени лажици мед или шеќер
  • 400 мл топла вода

Начин на подготовка

Advertisement

Излупете ги бананите и добро истолчете ги, користејќи вилушка или лажица. Следно додадете го шеќерот и добро измешајте ги состојките. Полејте ја смесата со топла вода и оставете да отстои 30 минути.

Доколку додавате мед, тогаш истиот додадете го на крајот, кога смесата ќе се излади. Доколку претпочитате, смесата може да ја прецедите пред цедалка, но не е задолжително.
Начин на употреба

Пред употреба секогаш затоплете ја смесата и консумирајте ја истата 4 пати дневно (околу 100 мл), а секој ден е потребно да направите нова доза. За неколку дена, вашата кашлица ќе престане, без притоа да ви требаат скапи лекарства.

Статиите на нашиот портал служат ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ, за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ДОКТОР!

Advertisement