Зимата е сезона на кисела зелка и многу луѓе се одлучуваат за оваа диета после новогодишните празници. Овој производ содржи неколку калории и истовремено-огромна количина витамини.

Содржината на калории во киселата зелка е само 20 калории на секои 100 грама производ. Киселата зелка е вкусен и здрав производ, но оваа диета не би требало да ја применувате повеќе од 6-7 дена, бидејќи телото и понатаму не добива доволна доза потребни супстанции. Таквата програма на слабеење може да се повторува за месец дена.
Користи од киселата зелка

Само една лажица кисела зелка има дневна норма на витамин К, а содржи и цимх, манган, калиум, калциум, железо, голема количина на витамини Б,А,Е и ПП.

Кисела зелка: -ја подобрува работата на желудникот и цревата -го намалува лошиот холестерол -помага против вирусни болести, бидејќи содржи многу витамин Ц -благодарение на влаканата ја стимулира работата на цревата -има лактобацил, кој позитивно влијае на цревната микрофлора

Advertisement

Мени за ден Постојат многу различни рецепти како да се конзумира кисела зелка во текот на диета.
Доручек: кисела зелка и цитрусно овошје

Ручек: било какво јадење од кисела зелка-супа, готвена зелка, зелка со грав итн.

Вечера: Салата од зеленчук со маслиново масло Кај слебеење, исто така е ефикасна употребата на солен сок-расол, кој има голема количина витамини и мокроелементи. Препорачаната доза е 100 мл по три пати на ден пред оброк.

Кој не смее да ја користи оваа диета? Луѓето кои боледуваат од: дијабетес, хипертензија, зголемена киселост на желудник, бубрежни болести, болести на панкреасот.

Advertisement