Кои болести може да се спречат со семки од тиква

Во многу култури, семките од тиква одамна се добро познат лек за добро и здраво здравје. Тие нудат широк спектар на хранливи материи и здравствени придобивки и се богати со магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К.

Што да правите со семките? 500 гр излупени сурови семки од тиква 1 шолја мед Подготовка: Сомелете ги семките и додадете шолја мед додека не се изедначи. Од него се прават топчиња со дијаметар од 1-1,5 см. Јадете по една топка наутро на појадок додека не снема и правете го тоа само еднаш годишно.

Но, што помагаат тие?- Превенција и борба против ракот – Подобрување на здравјето на простатата – Намалување на лошиот холестерол – Намалете го ризикот од дијабетес – Промовира губење на тежината- Спречете ја остеопорозата – Ублажување на симптомите на менопауза – Подобрете го расположението и енергијата – Олеснување на артритис

Advertisement
Advertisement