– Се смета за најздрав див лиснат зеленчук. Древните народи одамна знаат да го користат и ценат коренот и листовите на ова растение и како лек и како храна, а се користи и во органското земјоделство.

Иако лековитите својства на копривата се добро познати, не е на одмет да ги повторите, а можеби и ќе научите нешто ново. Според германската митологија, копривата била симбол на богот на молњите и громот, а се верувало дека ако копривата се стави во близина на огништето, гром нема да удри во куќата, а вака често се зборува „не гром не удрира во копривива“.

Се смета за најздрав див лиснат зеленчук. Старите народи знаеле да го користат и вреднуваат коренот и листовите на ова растение и како лек и како храна.

Латинското име на ова чудесно растение е Urtica dioica и потекнува од семејството Urticaceae.
Богата со витамини и минерали

Advertisement

Се користи за зајакнување на телото и за брзо закрепнување по болест, сето тоа затоа што е богато со многу витамини и минерали. Младите коприви се еден од најбогатите природни извори на витамин Ц, а содржината на витамин А е висока. Богат е со повеќето минерали, особено со железо, поради што се препорачува за анемија. Помага при воспаление на уринарниот тракт, го спречува создавањето на песок и камења во бубрезите и мочниот меур. Ја подобрува работата на црниот дроб, исфрлајќи ја слузта од дишните органи. Се препорачува и за дијабетичари бидејќи го намалува нивото на шеќер во крвта.

Ги ублажува алергиите на кожата, ја зајакнува отпорноста на организмот. Ако го користиме како лек, треба да се користи свеж како цеден сок, чај, чорба или супа. Исплакнувањето на усната шуплина со чај од коприва ги ублажува раните од рак, воспалението на непцата и грлото. Го намалува крвниот притисок. Со палење болни ревматски места со свежа коприва, како и со ишијас, се намалуваат болните состојби, се зголемува протокот на површинската циркулација на кожата.

– Го зголемува бројот на црвените крвни зрнца

Ако го користиме како храна, се смета за многу моќен зеленчук бидејќи влијае на голем број на метаболички функции во организмот, почнувајќи од стимулирање на функцијата на жлездите за посилно лачење на дигестивните сокови кои помагаат во разградувањето на мастите, протеините, јаглехидратите и други состојки во храната што ја земаме, до воведување вредни состојки, од витамини, минерали, есенцијални киселини до растителни хормони.

Лековитото дејство на ензимот секретин, кој содржи коприва, влијае на зголемување на бројот на црвените крвни зрнца, на нивото на шеќер во крвта (го намалува), на жлездите кои ги поттикнуваат да работат и на спречување на зголемување на број на бели крвни зрнца кога станува збор за радиоактивното зрачење и за лекување на последиците од радиоактивното зрачење.

Многу експерти го делат мислењето и препораката дека онаму каде што класичната медицина не успева да најде лек, се препорачува да се земе сок од коприва.

Се користи во шампони бидејќи е докажано дека ја зајакнува косата и го намалува опаѓањето.

– Користете го растението со претпазливост – може да дојде до труење

Сепак, постојат контраиндикации и свежиот сок и свежото растение треба да се земаат со претпазливост бидејќи може да дојде до труење поради хиподермичкиот ефект на ситните светилки на слузницата на желудникот. Се препорачува растението и сокот да се варат кратко.

Исто така, копривите за конзумирање треба да бидат млади, пред да одат на семе.

– Користете коприва во органско производство:

Покрај своите лековити својства, копривата е од големо значење и во органското производство. Тоа е едно од ретките растенија што може да се користи како ѓубриво, фунгицид и инсектицид во исто време. Постојат бројни рецепти за нивна подготовка, па еве еден кој се користи за сузбивање на вошките вошки. Во борбата против вошките вошки потребно е 1 кг коприва да се прелие со 10 л вода, да се остави смесата 24 часа, по што се исцеди и со овој раствор се попрска на растенијата против вошки.

Сируп од коприва

Домашниот сируп од коприва е древен еликсир за зајакнување на крвта, подобра функција на бубрезите, природен пијалок кој помага при астма и алергии и проблеми со опаѓање на косата.

Истовремено е познат и како пијалок кој лекува анемија.

Состојки:

  • 200 гр врвови од коприва
  • 4 лимони
  • 2 литри вода
  • 1 кг мед

Подготовка:

Во сад измешајте вода, добро измиени врвови од коприва и исечен лимон. Оставете ја смесата да отстои 24 часа. После тоа, додадете мед и се вари додека не зоврие. Изладете, процедете, истурете во стаклени шишиња и чувајте ги на ладно. Домашниот сируп има рок на траење од 6 месеци.

При конзумирање се разредува со вода.

Во случај на консумирање на големи количини на препарати од коприва, консултирајте се со лекар бидејќи копривата може да го зголеми или попречи дејството на одредени лекови (разредувачи на крв, лекови за намалување на крвниот притисок, лекови за дијабетес, антидепресиви).

Advertisement