Коренот кој ги лекува сите респираторни проблеми: Ги убива бактериите, ги обновува белите дробови! (РЕЦЕПТ)
Рен за синуси и неговиот ефект врз респираторниот тракт. Остриот вкус и арома на рен е природен начин за чистење на синусите и дишните патишта.
Еве како можете да нанесете караница на синусите и респираторниот тракт.

Коренот на караница се собира во доцна есен кога лисјата се убиени од мраз. Оваа сезона на пазарот можете да купите свеж корен од караница. Изберете свеж, тврд како камен корен кој нема пука, мувла или меки точки. Избегнувајте зелено обоен корен од караница, бидејќи е многу горчлив . Освен тоа, избегнувајте презрел, стар и поголем корен од караница, бидејќи има тенденција да биде премногу влакнест и со тоа има лош вкус.

Дома, чувајте го ренот во хартиена кеса и ставете го во фрижидер каде што ќе трае следните 6-9 месеци. Комерцијално подготвените производи од рен може лесно да се достапни во продавниците во текот на целата година.

Секогаш треба да користите свеж рен; ако се нареди и стои предолго, ќе ја изгуби својата моќ. Сепак, можете да го изрендате ренот и да го измешате со јаболков оцет и да го чувате во добро затворен сад во фрижидер. Оваа подготовка ќе трае бесконечно!

Advertisement

Секогаш користете сиров рен, бидејќи го губи своето лековито дејство и вкус кога се готви.

Рен за синуси

Познато е дека ренусот за синусите е еден од најдобрите природни лекови. Инфекцијата на синусите се јавува поради акумулација на секрет во синусите, што создава пријатна средина за раст и развој на лоши бактерии , а оваа состојба може да биде доста болна.

Испарливите соединенија присутни во бубрегот ја спречуваат оваа акумулација со разредување на старата слуз. Значи, ако сте склони кон инфекции на синусите и горниот респираторен тракт, можете да земете половина лажичка сос од рен наутро и напладне и не јадете или пиете најмалку 10 минути по употребата.

Ова веднаш ќе ги исчисти синусите. Рен ги ублажува и симптомите на грип, настинка и метеж. Ситно мелената паста од рен може да се нанесе над градите за да се излечи застојот.

Покрај ова, можете да загреете и рендан рен и да ги вдишувате овие испарувања 5-10 минути.

Рен за бронхитис

Рен се препорачува при лекување на хроничен бронхитис и респираторни заболувања, бидејќи има силно антисептично и експекторантно дејство, а ги шири и бронхиите.

Како се користи рен за бронхитис?

Коренот од караница изрендајте го и на него додадете четири лажички мед. По 30 минути, добро исцедете го сокот и варете го со десет лажици вода. Откако смесата ќе се свари, процедете ја, оставете ја да се излади, а потоа измешајте ја со сировиот сируп. Земете три лажици од овој лек дневно.Рен против кашлица

За употреба на рен против кашлица, секое утро на празен стомак, во период од 30 дена, земајте по 1 лажичка рендан рен измешан со лажичка мед.

Рен против белодробни заболувања

10 гр рендан корен од рен прелијте со 200 мл зовриена вода и оставете да отстои неколку минути, па процедете и пијте 2-3 пати на ден во мали чаши. Овој чај од рен е одличен за чистење на белите дробови.

Рен против астма

Сварете 4 лажици рендан караница со шолја јаболков оцет, а кога ќе омекне караницата, процедете ја и додајте исто толку мед во добиената количина. Оваа смеса варете ја малку додека не се згусне, па почекајте да се излади. Добиениот препарат треба да се зема наутро и навечер.

Advertisement